Az egyik ausztrál szabályozó hatóság kísérletéből kiderült, hogy a hosszú dokumentumok tartalmi összefoglalásában az önállóan működő MI nemhogy nem segít, de még külön munkát is ad az embereknek.

A mesterséges intelligencia minden tekintetben gyengébben teljesít a dokumentumok kivonatolásában, mint az emberek, sőt a gyakorlatban még plusz munkát is termelhet nekik – számolt be róla a Crikey online hírügynökség egy kormányzati projektre hivatkozva. Az ausztrál pénzügyi felügyelet az Amazonnal közösen tesztelte a generatív MI-modelleket egy könyvvizsgáló és tanácsadó cégeket érintő parlamenti vizsgálat beadványain, miközben a feladatokat kiadta tíz különböző beosztású alkalmazottjának is. A tesztek végén pedig kiderült, hogy az emberi munkaerő ezen a téren nullra veri a gépi intelligenciát.

A bírálók a terjedelem, a koherencia, a belső és a szabályozási hivatkozások, illetve az ajánlások tekintetében is értékelte az összefoglalókat, miközben nem is voltak vele tisztában, hogy némelyik anyagot egy-egy generatív MI-rendszer gyártotta. Az esetek túlnyomó többségében úgy találták, hogy az emberi összefoglalók minden kritérium és minden beadvány tekintetében felülmúlták az automatizált kimeneteket: a humán munkaerő összességében 81 százalékos eredményt ért el a felállított szempontrendszer alapján, míg a mesterséges intelligencia kimenetei összességében 47 százalékot értek el.

A lenagyobb különbség a tudósítás alapján a hosszú dokumentumok hivatkozásainak azonosításában volt, amivel a jelek szerint nehezen birkóznak meg az MI-modellek, de a bírálók szerint gyakran figyelmen kívül hagyták a hangsúlyokat, az árnyalatokat és a kontextust is. Esetenként helytelen információ jelent meg az anyagokban, vagy hiányzott belőlük valamilyen releváns tartalom, miközben az MI hajlamos volt lényegesnek jelölni az ügy szempontjából lényegtelen részeket. A hibákra egyébként jellemző, hogy az öt értékelő közül állítólag három is megsejtette útközben, hogy MI-vel létrehozott anyagokkal van dolga.

Önálló munkára biztosan nem alkalmasak

A bírálók a cikk szerint kiemelték, hogy ezek az összefoglalók ellentmondásokat tartalmazhatnak, és a gyakorlatban nem tehermentesítik az embereket, mivel a tényeket ellenőrizni kell bennük, és hivatkozni kell az eredeti beadványokra is, amelyek jobban és tömörebben jelenítik meg az üzeneteket. A jelentésben azért az is szerepel, hogy a kísérlet során használt modellek képességei időközben fejlődtek, javítva az összegzés képességét, miután az Amazon az utasítások és bemenetek finomításával növelte a teljesítményüket – vagyis nem zárható ki, hogy a gépek a távolabbi jövőben megfelelően teljesítenek majd.

A tesztek értékelésekor mindenesetre ismét megállapították, hogy a generatív mesterséges intelligenciát talán érdemesebb lenne olyan eszközként pozícionálni, amelynek célja az emberi képességek támogatása, nem pedig a helyettesítése. Az egyik zöldpárti képviselő, akinek főszerepe volt a jelentés közzétételében is, a Crikey riportjában a dolog átláthatóságát és a közvélemény tájékoztatását hiányolta: pozitívumnak tartja ugyan, hogy a kormányhivatalok teszteket végeznek, de az eredményeket maguktól nyilvánosságra kellene hozniuk, nem csak az esetleges szenátusi bizottsági meghallgatások eredményeként.

Piaci hírek

30 millió dollárral fognak hozzá a milliárdosok kitakarításához a közösségi médiából

Technológiai vezetők mellett még egy korai Facebook-befektető is támogatja a Free Our Feeds kezdeményezést, ami a nyílt forráskódú AT-protokoll segítségével számolná fel a Musk- vagy Zuckerberg-szerű üzletemberek koncentrált ellenőrzését az online közösségi tér fölött.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.