A világviszonylatban is jelentős szuperszámítógépes rendszer második elemét adták át ma a Pécsi Tudományegyetemen. A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet a HBONE+ projekt keretében négy ilyen nagy teljesítményű számítógépet telepít a kiválasztott oktatási intézményekbe, hogy a hazai és a regionális kutatási munkát segítse.

A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Az új infrastruktúra 4 szuperszámítógépből áll, amelyeket földrajzilag elosztott módon, az ország különböző városaiban helyeztek el, Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden. A szuperszámítógépeket az NIIF dedikált optikai hibrid hálózata kapcsolja össze egy hatalmas erőforrássá.

A fele már üzemel Az első, egyben legnagyobb teljesítményű tagját múlt héten adták át Debrecenben. Az ott üzembe helyezett szuperszámítógéphez hasonlóan, a pécsit is a Silicon Graphics International szállította. A gépben Intel Xeon X7542 (Nehalem EX) típusú 6 magos processzorok találhatók, összesen 1152 mag. A SUSE Enterprise Linux operációs rendszerrel működő gép számítási teljesítménye meghaladja a 10,5 teraflopot.

Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Tudományos és Innovációs rektorhelyettese szerint a szuperszámítógépet számos meglévő és új kutatási területen tudják majd hasznosítani. A a már folyamatban lévő mérnöki, meteorológiai, fizikai, kémiai és térinformatikai számítások folytatása, kiterjesztése mellett a számítógépes genetikai és bioinformatikai, orvosi képfeldolgozási és egyéb orvostudományi, operációkutatási és művészeti alkalmazások fellendülését várja az egyetem.

Oktat és kutat a legnagyobb magyar szuperszámítógép
Szuperszámítógép segíti a magyar orvostudományt


Bövülő hozzáférés
A megújult NIIF szuperszámítógépes infrastruktúra lehetővé teszi azt is, hogy hazánk bekapcsolódjon az Európai Kutatási térség keretében formálódó, az EU által támogatott integrált európai szuperszámítógépes infrastruktúrába (PRACE). Ez lehetővé teszi, hogy a hazai kutatók a hozzáférést kapjanak a nagy európai rendszerekhez is.

A fejlesztés a HBONE+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra fejlesztési projekt része, melyet az NIIF Intézet 2009 és 2012 között valósít meg, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, Európai Uniós források bevonásával.

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.