A világviszonylatban is jelentős szuperszámítógépes rendszer második elemét adták át ma a Pécsi Tudományegyetemen. A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet a HBONE+ projekt keretében négy ilyen nagy teljesítményű számítógépet telepít a kiválasztott oktatási intézményekbe, hogy a hazai és a regionális kutatási munkát segítse.

A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Az új infrastruktúra 4 szuperszámítógépből áll, amelyeket földrajzilag elosztott módon, az ország különböző városaiban helyeztek el, Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden. A szuperszámítógépeket az NIIF dedikált optikai hibrid hálózata kapcsolja össze egy hatalmas erőforrássá.

A fele már üzemel Az első, egyben legnagyobb teljesítményű tagját múlt héten adták át Debrecenben. Az ott üzembe helyezett szuperszámítógéphez hasonlóan, a pécsit is a Silicon Graphics International szállította. A gépben Intel Xeon X7542 (Nehalem EX) típusú 6 magos processzorok találhatók, összesen 1152 mag. A SUSE Enterprise Linux operációs rendszerrel működő gép számítási teljesítménye meghaladja a 10,5 teraflopot.

Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Tudományos és Innovációs rektorhelyettese szerint a szuperszámítógépet számos meglévő és új kutatási területen tudják majd hasznosítani. A a már folyamatban lévő mérnöki, meteorológiai, fizikai, kémiai és térinformatikai számítások folytatása, kiterjesztése mellett a számítógépes genetikai és bioinformatikai, orvosi képfeldolgozási és egyéb orvostudományi, operációkutatási és művészeti alkalmazások fellendülését várja az egyetem.

Oktat és kutat a legnagyobb magyar szuperszámítógép
Szuperszámítógép segíti a magyar orvostudományt


Bövülő hozzáférés
A megújult NIIF szuperszámítógépes infrastruktúra lehetővé teszi azt is, hogy hazánk bekapcsolódjon az Európai Kutatási térség keretében formálódó, az EU által támogatott integrált európai szuperszámítógépes infrastruktúrába (PRACE). Ez lehetővé teszi, hogy a hazai kutatók a hozzáférést kapjanak a nagy európai rendszerekhez is.

A fejlesztés a HBONE+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra fejlesztési projekt része, melyet az NIIF Intézet 2009 és 2012 között valósít meg, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, Európai Uniós források bevonásával.

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.