Egy 1981 óta létező utasításkészlet miatt hozzá lehet férni egy sor androidos okostelefon és tablet adataihoz. A veszély nem csak elméleti, és az IoT eszközökben is problémát okozhat.

Több millió okostelefont és tabletet veszélyeztet egy olyan sérülékenység, amit a közelmúltban azonosított egy kutatócsapat. A sérülékenység kihasználásával akár a teljes irányítást meg lehet szerezni a megtámadott rendszer fölött. A legnagyobb gyártók, többek között a Asus, a Google, a HTC, a Huawei, a Lenovo, az LG, a Motorola, a Samsung, a Sony és a ZTE készülékei is veszélyben vannak – írja a ThreatPost.

Egy ősrégi parancskészlet a bűnös

A sérülékenységre egy kutatási projekt derített fényt, melyben a Floidai Egyetem, a New York-i Állami Egyetemhez tartozó Stony Brook Kutatóegyetem és a Samsung amerikai kutatóközpontjának munkatársai vizsgálták az ún. AT-parancsok nyújtotta támadási felületeket.

Az AT (ATtention) parancsok az ún. Hayes parancskészlet egy csoportjának gyűjtőneve. Ezt a parancskészletet Dennis Hayes, a modemgyártó Hayes Microcomputer Products alapítója, fejlesztette ki 1981-ben modemjeihez. Ezekkel a parancsokkal lehetett létrehozni a modemes kapcsolatot, azaz tárcsázni, felépíteni a kapcsolatot vagy a kapcsolat paramétereit módosítani. Bár azóta sok minden változott, a parancskészlet egy részét mind a mai napig használják – például a mobiltelefonok is.

Bár a Hayes parancskészlet kiadása óta nagyon sokat fejlődött a kommunikáció, a parancskészletet a fejlesztők adottnak vették, és nem is nagyon foglalkoztak vele. Érvényesült a régi – és gyakran rossz eredményre vezető elv –, hogy ami működik, ne akarjuk megjavítani. A kutatók kiderítették, hogy a korábbi szórványos támadások ezért is következhettek be: a készülékgyártók ugyanis nem építettek megfelelő védelmi mechanizmusokat az AT-parancsok köré.

A parancskészlet nagyon rugalmas. Van ugyan egy olyan alap, amit minden készülékeknek támogatnia kell, de ez szabadon bővíthető, és a gyártók lelkesen bővítik is. Az AT-parancsokat sok esetben amolyan univerzális interfészként használják az operációs rendszer és az alacsonyabb szintű összetevők, például az alapsávi modem között, és sok funkciót ezekkel oldanak meg – sokszor dokumetálatlan módon. A kutatók éppen ezért aprólékosan végignéztek több mint kétezer androidos firmware-t. Így végül több mint 3500 különféle AT-parancsot találtak.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A kutatás egyébként még csak az első fázisában tart. Eddig azt vizsgálták, hogyan lehet a parancsokat kiaknázni az USB porton keresztül – a wifis és a bluetooth-os kapcsolat vizsgálata még folyik. Bár a feltárt kockázatok eszközönként eltérőek voltak, szinte mindegyik kellően súlyos volt ahhoz, hogy lényegében védtelenné tegye a készüléket egy esetleges támadással szemben.

Ezekre lehet használni a védtelen AT-parancsokat

A kutatás során nem csak a potenciális sérülékenységeket tárták fel, hanem arra is készítettek proof of conceptet, hogy azokat hogyan és mire lehet kihasználni. Lehet módosítani a firmware-t, meg lehet kerülni a rendszer védelmi mechanizmusait, fel lehet oldani a képernyőzárat, adatokat lehet ellopni a készülékről, különféle műveleteket lehet végrehajtani a rendszerben. A kutatók sok készüléknél találtak olyan nem dokumentált AT-parancsokat is, amelyek segítségével a támadó teljes mértékben átveheti az irányítást az adott készülék felett.

Emellett sikerült kiolvasni az IMEI-azonosítót, az akkumulátor töltöttségi szintjét, a telefon sorozatszámát, a gyártót, a szoftververziót és a SIM-kártya adatait is.

A legnagyobb veszélynek azok a készülékek vannak kitéve, melyek zárolt képernyő esetén is reagálnak az AT-parancsokra. Szerencsére a vizsgált rendszerek többségénél ez nincs így, és csak akkor vannak veszélyben, ha a felhasználó engedélyezi az USB hibakeresés funkciót. Tegyük hozzá gyorsan, ez azért nem kézenfekvő, hiszen ez a funkció alapból nem érhető el. Használatához be kell lépni a fejlesztői módba, amit csak a legelszántabb felhasználók szoktak megtenni. Emellett a telefonhoz fizikailag is hozzá kell férni, hogy az USB proton keresztül lehessen vele kommunikálni.

Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy a fejlesztői módban és az USB hibakeresés funkciót bekapcsolva használt készülékeket akár egy reptéri töltőállomáson is simán feltörhetik, mert a töltőn keresztül nem csak áram, hanem minimális kód is bejuttatható a rendszerbe.

A kutatók felfedezéseikről értesítették az érintett gyártókat. A munkát ki akarják terjeszteni az iPhone-okra, valamint az IoT eszközökre is, melyek szintén használnak AT-parancsokat.

Biztonság

Zuckerberg Twittere egy fontos mutatóban már simán veri Musk Twitterét

A Threads napi szinten aktív felhasználók számában hónapokkal ezelőtt lehagyta az X-et az amerikai piacon, bár a havi aktivitást tekintve még lemaradásban van.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.