Az Intel vezérigazgatója szerint a globális csiphiány megoldása nem hogy az idén vagy jövőre, de akár csak több év múlva várható. Patrick Gelsinger a tajpeji Computex szakkiállítás egyik virtuális előadásában ismételte meg, hogy a COVID-19 világjárvány, illetve a távmunka és a távoktatás felfutása robbanásszerű keresletnövekedést okozott a félvezetők piacán, ami a globális ellátási láncokat is megbénította. Ahogy az idei hírekben is számtalanszor szerepelt, a fennakadások nem csak az autógyárakat kényszerítették a termelés csökkentésére vagy felfüggesztésére, de számtalan iparágban okoztak gondokat, beleértve a szórakoztatóelektronikai gyártókat is.
Gelsinger szerint az iparági szereplők komoly lépéseket tettek a rövid távú problémák kezelésére, de így is években lesz mérhető, amíg a teljes ökoszisztéma utoléri magát az alapanyagok, az alkatrészek vagy a gyártókapacitás tekintetében. Az Intel vezetője először áprilisban beszélt róla, hogy vállalata előrehaladott tárgyalásokat folytat az autóipari felhasználásra szánt csipek tervezőivel, és hat-kilenc hónap múlva be is indulhat a megfelelően minősített új termékek szállítása, ami azonban így is csak mérsékelni tudja majd a világszerte jelenlévő és az amerikai járműgyártókat is súlyosan érintő kihívásokat.
Ettől még jönnek az új processzorok
Az nem derült ki, hogy az Intel pontosan mely komponensszállítókkal állapodott meg, de az akkori tájékoztatásból kiderült, hogy a társaságoregoni, arizonai, új-mexikói, izraeli és ír üzemei is bekapcsolódhatnak ebbe a tevékenységbe. Ehhez jön, hogy az Intel márciusban 20 milliárd dollár összértékű beruházásokat jelentett be csipgyártó kapacitásainak bővítésére, és az Arizonba tervezett két új üzem felállítása mellett megnyitja létesítményeit más ügyfelek előtt, legyártva akár az általuk rendelt ARM vagy RISC-V architektúrájú csipjeket is. Gelsinger szerint a terjeszkedést a későbbiekben is folytatnák az Egyesült Államok és Európa több területé, hozzájárulva félvezető-ellátási lánc biztonságos és fenntartható működéséhez.
Eközben bemutatkoztak a vállalat 11. generációs U-sorozatú (U-Series), az i7-1195G7 és a i5-1155G7 kiadásokban az Iris Xe grafikus vezérlőt is felvonultató laptopprocesszorai. Ezek nem csak az U-sorozat első 5 gigahertzes termékei, de a Intel továbbfejlesztett Wi-Fi 6/6E (Gig+) hálózati képességeivel és más szabványok támogatásával, illetve a gyártó saját, "vékony és könnyű" laptopok építésére szolgáló szabványával is erősítik az új modellek kedvező teljesítményét.
Az Intel mindenesetre több mint 60 féle, az új processzorokra épülő konzumer specifikációt ígér, ami legalább 250 OEM dizájn megjelenését hozná a piacon. A társaság ezek közül több tucatnyit jelentene be jövőre is, amelyek alapja az olyan partnerekkel kötött megállapodás, mint a HP, a DoCoMo, a MediaTek vagy a China Mobile. A 11. generációs Intel Core U-Series modelleket alkalmazó OEM-ek legelső csoportjában a mostani tájékoztatás szerint már ott lesz a HP, az Acer és az ASUS; ide tartozik, hogy az új csipek érkezésével párhuzamosan a vállalat legelső 5G M.2 megoldása is világszerte minősítéseket szerzett a szolgáltatóktól, amit a Fibocommal és a MediaTekkel való friss együttműködés egyik első látványos eredményének neveztek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak