A Motorola és a HTC személyében két új gyártó szállt be a Nexus történelembe, ami még akkor is így van, ha a Nexus One a tajvani gyártó nevéhez fűződik. Táblagépet ugyanis még soha bízott a vállalatra a Google, ahogy valamilyen oknál fogva a Motorolának sem volt lehetősége referencia mobilt megalkotni.

A minden különösebb felhajtás nélkül egyszerűen bejelentett mobilon és táblagépen kívül kiderült, hogy az Android 5.0 hivatalos neve Lollipop lett, valamint megjelent a Nexus Player elnevezésű streaming eszköz is.

Nexus 6 (Motorola)

A Nexus 6 sok meglepetést nem hozott az előzetes pletykákhoz képest (hacsak az árával nem), mivel az összes kiszivárgott információ, sőt, kép is igaznak bizonyult. Egy 5,96 colos, 2560 × 1440 képpont felbontású, 496ppi pixel sűrűségű panelt kapott, azaz ez az első phablet kategóriájú Nexus. A nagy kijelzőhöz erős hardver dukál: ezt a Snapdragon 805 chipset szállítja egy négymagos, magonként 2,65 GHz-es Krait processzorral, 3 GB RAM-mal.

Két verzióban jelenik meg majd a készülék (32/64 GB), a belső tárhely microSD-vel nem bővíthető, amiből következik, hogy a fémház nem bontható meg, a 3220 mAh-s akku házilag nem cserélhető. A Nexus 6 előrendelési időszaka október végén kezdődik meg, az árak pedig jócskán magasabbak (569/649 euró), mint azok a Nexus 5 esetében voltak. Az elődmodell azonban továbbra is marad a kínálatban, így aki az 5 colos méretre esküszik és nem szeretne ennyit kiadni, annak a Nexus 5 is ott van.

Nexus 9 (HTC)

A Nexus 9-nek egy kicsit rendhagyó, köztes méretű, 8,9 colos kijelzőt szántak, aminek a 2048 × 1536 képpontos felbontása, illetve 4:3-as képaránya is szokatlan a mostani mezőnyben. A mindössze 7,9 mm vékony tabletet az Nvidia Tegra K1 chipje hajtja egy 2,3 GHz-es processzor segítségével, egy Kepler DX1 GPU-val, és 2 GB RAM-mal. Ez az eszköz sem bővíthető memóriakártyával, így az adatok tárolásához meg kell elégedni a 16, vagy 32 GB-os tárolóval.

A hátlapon egy 8, az előlapon egy 1,6 megapixeles kamera található, a szuflát egy komoly kapacitású, 6700 mAh-s akku biztosítja, és a HTC a jelek szerint megkapta az engedélyt arra, hogy az emblematikus BoomSound sztereó hangszórók is rákerüljenek a Nexus 9-re. A Google bemutatott egy opcionális, a Nexus 9-hez szánt külső billentyűzetet is, ami mágnesesen és Bluetooth-szal csatlakozik a táblagéphez. A három színben (fekete, bézs, fehér) elkészült Nexus 9-re október 17-től indulhatnak az előrendelések, az árazásról pedig egyelőre nincs információ.

Lollipop és Nexus Player (Asus)

A bejelentés utolsó két momentuma közül a Lollipop volt a kevésbé meglepő fordulat, mivel azt tudtuk, hogy az 5.0-ás verzió egy L betűs édesség nevét fogja megkapni, ami be is jött, így a nyalókával jelzett rendszer kerül a frissen bejelentett készülékekre. A Lollipop a későbbiek során frissítéssel meg fog jelenni ezen kívül a Nexus 4, 5, 7, 10 eszközökre, valamint az összes Google Play kiadású mobilra.

A meglepetést a Nexus Player bejelentése hozta el, mivel erre a streaming eszközre nem kifejezetten (most) számítottunk, még ha várható is volt valami ehhez hasonló. A Player az Asus által gyártott set-top-box, ami zenék, videók, filmek lejátszására szolgál. Az Amazon hasonló készülékéhez hasonlóan ehhez is rendelhető egy kontroller, vagyis a Player játékok futtatására is alkalmas lesz.

Konzumer tech

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.