A régi-új vezérigazgató szerint a cég egy startupra hasonlít, bár elég szokatlan, amikor egy startup 2,5 milliárd dolláros tőkével indul útnak.

A korábban orosz Google-nek nevezett Yandex hollandiai tulajdonosa, a Yandex NV még idén februárban értékesítette orosz befektetőknek oroszországi üzletét egy több mint 5 milliárd dollár értékű tranzakció keretében. Ez a Yandex akkori piaci kapitalizációjának mindössze fele volt, de az orosz szabályozás legalább ekkora engedményt ír elő a barátságtalannak minősített országokban bejegyzett anyavállalatok leválasztásakor. Az Ukrajna elleni invázió megindítása előtt a cégcsoport értékelése a 30 milliárd dollárt is megközelítette, de a megállapodás nyomán a Yandex összes bevételének több mint 95 százalékát szállító vállalkozások orosz ellenőrzés alá kerültek.

Maga a Yandex NV megtartotta négy korai fázisú technológiai üzletágból álló portfólióját a Nebius AI és egy finn adatközpont, az adatmegoldások (Toloka AI), az önvezetés (Avride) és az oktatástechnológia (TripleTen) területén. Ugyanakkor felhagyott a márkanév használatával, és az immár minden tekintetben európai üzlet új neve Nebius Group lett: a cég nemrégiben közzétett jelentésében már azt a célját fogalmazta meg, hogy Európa egyik legnagyobb, a nemzetközi piacon is jelenlévő kereskedelmi MI-infrastruktúra szolgáltatóját építené fel. A Nebius a finn adatközpont bővítése mellett új helyszíneken is beruházásokat ígér, és GPU-kapacitásának bővítését tervezi.

Már senki sem ezeket a robotokat keresi

A már most is 1300 alkalmahottal működő csoport ennek érdekében komoly tőkebevonásra készül, miközben saját maga is rendelkezik körülbelül 2,5 milliárd dollárnyi készpénzzel, és ugyanilyen fontos, hogy nincs semmilyen adóssága. A TechCrunch-nak nyilatkozva a Yandex alapítója és korábbi vezérigazgatója, Arkagyij Volozs elmondta: lényegében startupként indulnak, bár elismerte, hogy annak "szokatlanul nagyok". Ahhoz azonban, amit fel akarnak építeni, sokkaltöbb erőforrásra lesz szükségük: a vállalat már potenciális versenytársként hivatkozik nem csak az MI-infrastruktúra szolgáltatókra, de az olyan hyperscale szállítókra is, mint amilyen az AWS vagy az Azure.

A Nebius egyébként új, nyílt forrású platformot fejleszt az örökölt IP leváltására, ami 2024 negyedik negyedévére esedékes. A beszámolókból az is kiderül, hogy az "eredeti", oroszországi Yandex a maga részéről öt adatközpontot üzemeltet. A 2018-ban indult Yandex.Cloud szolgáltatás már németországi terjeszkedésre készült, amit minden mással együtt meghiúsított az Ukrajna ellen indított háború. Még az említett finn adatközpont működését is befagyasztották, és az Izraelben Volozs az Európai Unió szankciós listáján találta magát. Onnan azonban időközben eltávolították, és elmondása alapján a Nebiust technikilag is sikerült teljesen leválasztani az orosz operációról.

Cloud & big data

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.