Aki alternatívát keres az Elon Musk tulajdonába került Twitter helyett, annak nem kell messzire mennie, ugyanis a Twitter alapítója és korábbi vezérigazgatója, Jack Dorsey pont ilyesmit próbál létrehozni. A Bluesky Social nevű platform egy új, decentralizált közösségi hálózat lenne, ami állítólag a "felhasználói adatok visszaszerzésére" törekszik majd. Erre azonban még várnunk kell valamennyit, mert az alkalmazás jelenleg akkor is zárt béta formában alatt fut, ha a cég hivatalos blogján megjelent bejegyzés szerint hamarosan nyilvánossá teszik a Bluesky appot. (A bétás várólistára addig is ezen az oldalon lehet jelentkezni.)
A Futourism tegnapi beszámolója alapján magáról az alkalmazásról nem sokat tudunk, legyen szó a legfontosabb funkcióiról vagy a tényleges bevezetés ütemezéséről. A fenti bejegyzésben szereplő AT Protocolt viszont már előrelépésnek tartják a korábban bemutatott technológiákhoz képest, amennyiben "a legújabb decentralizált technológiai ötleteiket integrálja egy egyszerű, gyors és nyílt hálózatba." Ennek fő jellemzői lennének a hordozható felhasználói fiókok vagy az "algoritmikus választást”, vagyis az AT Protokoll "nyitott algoritmus módja", amely a megszokottnál erősebb kontrollt biztosít a felhasználóknak.
Minden a Twitternél kezdődött
Ha mindehhez hozzávesszük az interoperábilitásról és a javuló teljesítményről szóló ígéreteket, akkor lényegében egy olyan általános böngészőről beszélünk, amelyik lehetővé teszi a közösségi platformok közötti váltást és annak szabályozását, hogy ki mit láthat és milyen adatait kívánja rábízni az adott platformokra. Maga a Bluesky projekt egyébként 2019-ben éppen a Twitternél indult Dorsey irányítása alatt (a felvázolt problémákról és azok megoldásáról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben), és egy olyan nyílt, decentralizált szabvány kifejlesztését célozta meg a közösségi médiában, amelyet a Twitter is vevezethetett volna saját üzletében.
A dolgok azóta többször is a fejük tetejére álltak, kezdve Dorsey tavaly novemberi félreállításával, majd legutóbb a Twitter és Elon Musk hosszú vergődés után nyélbe ütött üzletével. A mostani beszámolók kiemelik, hogy a Bluesky lényege elvileg nem a többi közösségi oldallal való versengés, de Dorsey már egyértelművé tette, hogy mindenkit a versenytársának tekint, aki megpróbálja maga alá gyűrni a közösségi média alapjait jelentő rendszereket vagy az azt használó emberek adatait. Mivel ez nagyjából minden iparági szereplőre ráhúzható, a következő kérdés az lesz, hogy hogyan viszonyul majd egymáshoz a Bluesky és a Musk alatt minimum érdekes irányba induló Twitter.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak