A CES-en a Google beígérte: Apple-szintű lesz az átjáráshatóság az Android, valamint a Wear OS, a Chrome OS, a Windows és a Matter-eszközök között.

Mindegy, milyen eszközt használ, a lényeg, hogy a telefonon Android fusson, és nem lesz semmi gondja. Olyan módon sétálgathat a platformok között, ahogy eddig csak a kizárólag az Apple-eszközök használói tehették, ígérte be a CES-en a Google. Azaz ha valaki androidos eszközt (mindenekelőtt telefont) használ, az zökkenőmentesen együtt fog működni a Wear OS-t vagy Chrome OS-t futattó eszközökkel (még jó!) éppúgy, mint a windowsokkal vagy a nyílt forráskódú Matter okosotthon platformot használókkal.

Az androidos világnak ugyanaz az előnye, mint a hátránya (az Apple-lel szemben): széles az eszközválaszték árban és dizájnban is, de az elérhető funkciókban és az eszközök közötti együttműködési lehetőségekben (pl. szinkronizálás) is nagy volt a szórás.  Ennek a megoldása az Apple esetében (saját hardver, saját operációs rendszer) lényegesen egyszerűbb, mint az Android nyíltabb világában, ahol rengeteg gyártó eszközét kell összehangolni.

A Google a szórakoztató elektronikai show-n beígérte, ezen radikálisan javít az év során. A bejelentett részletek egyikétől sem fog leesni az állunk, írja a bejelentéseket összefoglaló cikkében a CNet, de sokat fognak egyszerűsíteni az életünkön.

Ami a legtöbb embert érintheti: bővülő Fast Pair

Aki windowsos PC-t használ, annak nagy valószínűséggel androidos telefon van a zsebében. Számukra a 2017-ben bemutatott Fast Pair funkcó megújított változata megváltás lesz. Mint a név is mutatja, a Fast Pair eszközök gyors összekapcsolását segíti: eddig elsősorban a viselhető eszközöket, fejhallgatókat, hangszórókat, autókat lehetett a telefonnal, iletve bizonyos esetekben egymással összekapcsolni. Jelenleg a Google azon dolgozik, hogy a Fast Pairrel a tévéket és az okosotthon-eszközöket is lehessen kezelni, utóbbiaknál elsősorban a Matter-kompatibilis megoldásokat támogatná a Google, derült ki a cég multi-device experiences részlegének alelnöke, Erik Kay egy blogbejegyzéséből.

A funkció továbbfejlesztésének eredményeként a Chromebook automatikusan felismeri a Fast Pair-képes fejhallgatókat, és a két eszköz egyetlen kattintással párosítható, az év során ugyanezt szeretnék megoldani a Google TV-re és az Android TV OS-re is. A következő lépésként következnek a Matter-kompatibilis okosotthon-eszközök, amiket ugyanígy lehet majd bekötni az otthoni hálózatba és pl. a Google Home-ba.

Szintén még 2022 ígérete, hogy a Fast Pairen keresztül lehet majd beállítani egy új Chromebookot, amibe így azonnal át lehet tenni a mentett információkat, például a Google-fiókhoz és a WiFi-hez a bejelentkezési adatokat.

De ugyanígy: össze lehet kötni a telefont windowsos PC-vel, akárcsak ha iPhone-t és pl. Macet használnánk: Bluetooth-kiegészítőket állíthatunk be, szöveges üzeneteket szinkronizálhatunk, fájlokat oszthatunk meg a Nearby Share segítségével stb. Már azt is lehet tudni, hogy az Acer és a HP PC-k kapják meg elsőként a Fast Pair-támogatást.

És egy kis plusz. Ez ugyan nem a Fast Pair része, de a Google megoldja azt is, hogy a Bluetooth-fejhallgatóra menő hang automatikus átkapcsoljon eszközök között. Ha például egy androidos táblagépen videót nézünk, és telefonhívást kapunk, a videó szünetel, a fejhallgató pedig a hívás idejére automatikusan átvált az androidos telefonra, majd utána visszavált a videóra.

Univerzális kulcs gépekhez és autóhoz

Azt már egy ideje megoldották, hogy egy androidos telefonról fel lehet oldani egy Chromebookot. A Google a tervek szerint ezt a funkciót átviszi a Wear OS-re. És hogy a dolog még univerzálisabb legyen, ebbe az ökoszisztémába bevonták az autót is, igaz, egyelőre csak bizonyos BMW-modelleket. Egyes Samsung- és Pixel-készülékeknél már megoldották, hogy a támogatott autókat zárni és nyitni, valamint indítani is lehetett telefonról. A funkció idén kiegészül olyan lehetőségekkel, hogy bizonyos telefonok már érintés nélkül nyitják majd az autókat, sőt a kulcs megosztható mással is, ha netán kölcsönadjuk a járművet. A Google reményei szerint a lehetőséget támogató telefonok és autók köre is bővül idén.

A Google Assistant pedig egyes Volvókhoz kap kiegészítést. Hangutasítással lehet majd nyitni-zárni az autókat, lekérni bizonyos információkat, indítani a fűtést-hűtést stb.

Egyes újdonságok heteken belül, mások az év során jelennek meg a Google tervei szerint.

Konzumer tech

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.