Mostantól azzal a tudattal mehet szabadságra, hogy egy óriáscég szabadalmát használja, amikor beállítja a Házon kívül üzenetet.

Új győztes született a szabadalmi trollkodás világában, ráadásul nem is akármekkora: az IBM végre sikeresen bejegyezhette az Out of Office (OoO) szabadalmi tulajdonát. 2010 óta küzdött azért, hogy ez létrejöhessen, és ő dönthessen arról, kik használhatják szellemi tulajdonát.

A „Hónap Hülye Szabadalma”

Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság korábban már ítéletet hozott abban a kérdésben, hogy vajon le lehet-e védeni a magyarul Házon kívül néven ismert funkció használatát; akkor úgy döntött, hogy az "elvont ötletek" nem szabadalmaztathatók. Többek között ezért telt az elmúlt hat év ebben a tekintetben folyamatos jogi pénzköltéssel az IBM számára. A Kék Óriás arról akarta meggyőzni a bírákat, hogy az OoO nem elvont ötlet, hanem egy valójában létező dolog.

Úgy látszik, érdemes volt kitartani: 9 547 842-es szám alatt jegyezték be végül az IBM kérését. A döntést kritizáló, 1990-ben alapított, digitális jogvédelemmel foglalkozó Electronic Frontier Foundation (EFF) ezért a Hónap Hülye Szabadalma címet adta a vállalat neve alatt bejegyzett szellemi tulajdonnak.

A Házon kívül mint fogalom, évtizedekkel az emailes formája előtt megszületett, hiszen már a hangüzenetek korában is létezett. Az egész egy paradoxonra alapul: a huzamosabb időre elérhetetlenné váló illető saját maga közli valamilyen, előre rögzített formában az őt keresőkkel, hogy elérhetetlen. Más szóval az IBM éveket töltött azzal, hogy rengeteg dollárt elköltve bebizonyítsa a jelenség nem paradox voltát. És, mint látszik, sikerrel.

Ahogy az EFF rámutatott, az elbírálás alapvetően hibás módon zajlott. Ahelyett, hogy az elbíráló az életből vett példákkal hasonlította volna össze az emailes OoO megoldást, csupán a már bejegyezett szabadalmakat vizsgálta. A szabadalmi hivatal éveket töltött azzal, hogy az IBM állítását egy bizonyos, 2006-ban bejegyzett szabadalom tükrében mérte fel, de nem vette figyelembe azt a rengeteg, valós életben alkalmazott rendszert, amik az IBM alkalmazásánál jóval korábban léteztek, írták a jogvédők.

Trollmester – miután levédte, mindenki használhatja

Jogi, szabadalmi kérdésekben sosem könnyű az IBM-mel dűlőre jutni, hiszen a vállalat ontja magából a szabadalmi bejegyzésre vonatkozó kérelmeket. Csak a tavalyi évben nagyjából 8 ezer bejegyzést kezdeményezett. Emellett olyan pénzügyi erőforrásokkal rendelkezik, hogy megteheti a külső szemmel érthetetlennek tűnő – például cikkünk tárgyául szolgáló –, nem ritkán a várható bevételeket meghaladó kiadásokkal járó ügyek végigvitelét.

Érdekesség, hogy az IBM még a szabadalmi jog elnyerése előtt közölte, hogy annak birtokában le fog mondani arról, hogy pénzzé tegye azt, és a szabadalmat a köz érdekére fogja fordítani. Ennek ismeretében viszont végképp érthetetlen, hogy miért kellett több mint egy fél évtizedet eltölteni és tetemes összeget költeni a szabadalom bejegyzésére.

Piaci hírek

A VISZ tisztújító közgyűlése bizalmat szavazott eddigi vezetésének

Az alelnök és egy elnökségi tag cserélt helyet. A szervezet vezetésébe új ember is érkezett Pocsai Zsolt személyében.
 
Hirdetés

Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t

Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.

A modern kihívásokkal szemben is ellenállóvá tudja tenni az IT-biztonságot az automatizáció, de nem csodaszer. Az akadályok azonban leküzdhetők, csak be kell tartani néhány egyszerű szabályt.

a melléklet támogatója az Invitech

CIO KUTATÁS

A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL

Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.