Eláruljuk: minden 23. foglalkoztatott valamilyen infokommunikációs munkahelyen dolgozik, és többségük férfi. Érdekességek egy Eurostat-jelentésből.

Három adat, ami jól jellemzi az uniós infokommunikációs szektor munkaerőpiacát. 2011 és 2020 között a szektorban dolgozó szakemberek száma 50 százalékkal emelkedett. (Csak viszonyításként: a teljes foglalkoztatottak száma ez időszak alatt 5,5 bővült.) Ezekre a szakmákra még az időszakos gazdasági visszaesések sem hatottak: 2020 végén az EU összes foglalkoztatottjának 4,3 százaléka dolgozott valamilyen infokommunikációs munkahelyen (2011-ben még csak 3 százalékuk), de csak kevesebb mint ötödük (18,5 százalék) nő. Ezeken a munkahelyeken nem feltétlenül követelmény a felsőfokú végzettség, amellyel csak az IKT-szakemberek 63,9 százaléka rendelkezik.

Az észtek ebben is erősek

Mindezek az Eurostat júliusban zárt jelentéséből derülnek ki. Az infokommunikácós szektor munkaerőpiacának előző évtizedben zajló változásait feltérképező adatok szerint 2020-ban már mintegy 8,4 millió ember dolgozott IKT-szakemberként az EU-ban. A bővülést az uniós gazdaságokban végbemenő digitális átalakulás viszonylag egyenletes szinten tartotta (az éves átlag 5,2 százalék volt), de például 2020-ban 7,5 százalékra ugrott. Ez azért is figyelemre méltó, mert tavaly a pandémia következtében a teljes foglalkoztatás 1,3 százalékkal csökkent.

A legnagyobb foglalkoztatók Németország (1,9 millió a 40,5 millióból), Franciaország (1,2/26,6 millió) és Olaszország (0,8/22,2 millió). A három országban dolgozik az EU-s IKT-szakemberek közel fele (kb. 46 százalék).

A teljes foglalkoztatotti körre vetítve azonban a skandináv országok vezetnek. Első Finnország, ahol a teljes foglalkoztatottak 7,6 százaléka IKT-szakember, mögötte Svédország csak hajszállal van lemaradva (7,5 százalék), míg a harmadik Észtország 6,5 százalékkal. Utóbbi példája azonban jól mutatja, hogy pont az infokommunikáció az a szektor, ahol okos politikával gyorsan le lehet dolgozni a fejlettebb államokkal szembeni hátrányokat.
 

Az IKT-szakemberek aránya az összes foglalkoztatotthoz viszonyítva tagországonként
 


A nagyobb mérethez kattintson a képre!


A három legnagyobb foglalkoztató ebből a szempontból lemaradt. Németországban 4,7, Franciaországban pedig 4,5 százalék az arány. Olaszország pedig az EU-s rangsor végén helyezkedik el 3,6 százalékkal. Megjegyzendő, hogy a társult tagok is jól állnak. Izlandon 4,7 százalék, Norvégiában 5 százalék, míg Svájcban 5,4 százalék az IKT-sok aránya.

Magyarország a középső harmad végén van 3,8 százalékkal (2011-ben még csak 2,7 százalék volt). A nők bevonzásában viszont hazánk dobogós: átlagosan évi 9 százalékkal nőtt a női szakemberek száma az évtized alatt. Ebben csak Luxemburg (13,3 százalék) és Portugália (10,1 százalék) előz bennünket.

Kell-e papír egy informatikusnak?

Mint fentebb említettük, az EU összes IKT-szakemberének kevesebb mint kétharmada (63,9 százalék) rendelkezett szakirányú felsőfokú végzettséggel.

Litvániában, Írországban, Spanyolországban, Cipruson és Franciaországban inkább kell diploma, mindhárom országban 80 százalék fölötti az arányuk, a litvánoknál a legmagasabb, 85,1 százalék. A másik véglet Olaszország, ahol mindössze a szakemberek 39,6 százalékának van felsőfokú végzettsége. Magyarországon az IKT-szakemberek 65,2 százaléka rendelkezik diplomával. Az EU-ban egyébként az évtized alatt egyértelműen emelkedett a diplomások aránya (2011-ben még csak 54,9 százalékon állt ez a mutató), Magyarországon például közel 10 százalékpontot.

De nem a papír teszi a jó IKT-szakembert. Ezt bizonyítja Észtország és Svédország példája is: az észteknél csak 59,9, míg a svédeknél 58,7 százalékuknak van diplomája.

Közösség & HR

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.