Már korábban kiderült, hogy inkább a vámokkal kényszerítenék a csipgyártókat az Egyesült Államokban megvalósított beruházásokra, most pedig azt is világossá tették, hogy egyes megítélt támogatásokat esetleg ki sem fognak fizetni.

Donald Trump kormánya újratárgyalja az előző amerikai elnök, Joe Biden nevével fémjelzett támogatásokat a félvezetőipari cégeknek – közölte Howard Lutnick kereskedelmi miniszter egy szerdai bizottsági meghallgatáson, utalva rá, hogy ez esetenként a támogatások megvonását jelentené. Szerinte ezek a hozzájárulások egyszerűen "túl nagylelkűek" voltak, és nem feltétlenül szolgálják az amerikai adófizetők érdekeit. A megállapodások azonban egyre jobban festenek, mióta ismét elővették őket, és csak azokból nem lesz semmi, amelyeket eleve meg sem kellett volna kötni – idézi Lutnick-et a Reuters beszámolója.

Biden 2022-ben írta alá a CHIPS and Science Act törvényt, amelynek keretei között 52,7 milliárd dollárt fordíthattak volna a hazai gyártás és fejlesztés felfuttatására, az Egyesült Államokba el- vagy visszacsábítva az Ázsiában működő félvezetőipari vállalatokat. A keretből a hírügynökség jelentése alapján eddig 32 vállalat 48 projektjére több mint 32 milliárdnyi támogatást és néhány milliárd dolláros hitelt hagytak jóvá. Trump azonban már egyik március eleji kongresszusi beszédében is "borzalmas, borzalmas dolognak" nevezte a csiptörvényt, amivel csak kitömik az amúgy is elképesztően gazdag cégeket.

Többet akarnak a pénzükért

Trump ehhez hozzátette, hogy az időközben bevezetett vámok amúgy is arra ösztönözik majd a félvezetőgyártókat, hogy bővítsék kapacitásaikat az USA-ban. Lutnick most a tajvani TSMC-t említette példaként a sikeres újratárgyalásokra: az eddig 6 milliárd dolláros támogatást elnyert vállalat 100 milliárd dollárral növelte korábbi ígéretét, amely szerint 65 milliárd dollárt fektetett volna be az amerikai gyártásba, ugyanazért a 6 milliárd dolláros kormányzati finanszírozásért cserébe. A TSMC egyébként márciusban tett erről bejelentést, de akkor még nem lehetett tudni, hogy a CHIPS Act támogatások újratárgyalásáról volt szó.

A híradásokban először februárban jelent meg, hogy a Fehér Ház leporolná a már megítélt támogatások ügyét, amelyek kifizetése csak a Biden-kormányzat utolsó időszakában indult meg, és akkor is úgy, hogy az egyes tételeket a fejlesztési tervek megvalósulásához kötötték. Lutnick a Reuters szerint azt is megerősítette, hogy az amerikai kormányzat a mesterséges intelligenciához kapcsolódó globális számítási kapacitás több mint 50 százalékát odahaza építené ki, reagálva azokra az aggodalmakra, hogy Trump a múlt hónapban fejlett MI-csipek vásárlását engedélyezte az Egyesült Arab Emírségeknek.

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.