Tegnap durván megtépték több amerikai csipgyártó papírjait. A hátterben egyértelműen az USA és Kína között egyre jobban élesedő kereskedelmi háború áll. A Donald Trump által büszkén bejelentett védővámokkal elvben pont az ottani piacokat és mukahelyeket szeretnék jobb helyzetbe hozni, ám például a technológiai szektorban a helyzet ennél sokkal összetettebb, így nem kizárt, hogy az ellenkezőjét érik el az intézkedésekkel. (De például az ikonikus amerikai márka, a Harley Davidson esetében sem az történik, amit az USA elnöke és tanácsadói megálmodtak.)
Megnyomták a pánikgombot
A délutáni kereskedés során az Intel, a Micron Technology és az Nvidia részvényei egyaránt legalább 4 százalékot estek, a Philadelphia Semiconductor Index pedig 3,7 százalékos mínuszban zárt, ami több hónapos negatív rekordnak számít. A befektetőket az idegesíti, hogy egyre újabb öltetek merülnek fel a vámháború kiszélesítésére, és ezek között bőséggel találni olyat, amely nagy kockázatot rejt a félvezetőipar amerikai képviselőinek.
Ezen a területen azért különösen kényes téma a kereskedelmi korlátozások szigorítása, mert a szegmens a globális együttműködésre épül. Például az S&P 500-as listán szereplő csipgyártók esetében átlag a forgalom negyede hozható közvetlen kapcsolatba Kínával - állítja a Reuters.
A legtöbb szállító erős gyártókapacitással rendelkezik az ázsiai régióban, beleértve például Tajvant és Dél-Koreát, de még azoknál a cégeknél is nagy a nemzetközi faktor, amelyek amerikai gyárakkal bírnak. Az Intel, a Micron Technologies és a Texas Instruments is végeztet tesztelési, összeszerelési feladatokat Mexikótól Malájzián át Vietnámig egy sor külföldi partnerrel. Az ott elkészült alkatrészek aztán Kínában landolnak, ahol különböző termékekbe kerülnek, amelyeket viszont a védővámok miatt nehezebben lehet értékesíteni.
De nem csak a vámok az egyetlen fegyvernem ebben a közdelemben. Az amerikai pénzügyminisztérium legutóbbi ötlete szerint a 25 százaléknál nagyobb kínai tulajdonban lévő cégek esetében megakadályoznák, hogy azok amerikai technológiai vállalatokat vásároljanak fel, vagy szerezzenek jelentős részesedést. És ugyan a ZTE végül komoly engedmények árán ki tudta húzni a nyakát a hurokból, de a technológiai transzfer akadályozása továbbra is napirenden van. Az exportkorlátozások most belengetett esetleges szigorítása pedig önmagában elég volt arra, hogy az S&P 500 index közel 2 százalékot essen tegnap.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak