A párizsi MI-csúcson JD Vance bemutatta az új politikai irányt, megdorgálta az EU-t, és belerúgott Kínába is.
Hirdetés
 

A Párizsban zajló Artificial Intelligence Action Summit csúcstalálkozón JD Vance amerikai alelnök első jelentős politikai beszédét mondta el, mióta a múlt hónapban hivatalba lépett, gazdasági fordulópontnak minősítve a mesterséges intelligenciát. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy éppen egy újabb ipari forradalom rendkívüli kilátásával nézünk szembe, ami "egyenértékű a gőzgép feltalálásával", de soha nem fog megvalósulni, ha a túlszabályozás "elriasztja tőle az újítókat, hogy vállalják az előrehaladáshoz szükséges kockázatokat".

Az Associated Press tudósítása szerint Vance Párizsba és a hétvégén Münchenben tartandó biztonsági konferenciára is azzal az üzenettel érkezik, hogy a Trump-kormányzat biztosítani fogja az ott fejlesztett MI-rendszerek mentességét az "ideológiai elfogultságtól", hogy ne korlátozzák a szólásszabadsághoz való jogokat. Ezzel kapcsolatban az európaiakat is arra figyelmeztette, hogy a mesterséges intelligenciára vonatkozó "masszív szabályozásuk" megfojthatja a technológiát, a tartalmi moderálását pedig "tekintélyalapú cenzúrának" minősítette.

Az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló törvénye és a GDPR adatvédelmi szabályai Vance értékelése alapján végtelen jogi megfelelési kötelezettségeket jelentenek a kisebb cégek számára. Az amerikai delegációt vezető alelnök szerint természetes, hogy ő is biztonságossá akarják tenni az internetet, de "egy dolog megakadályozni, hogy egy ragadozó zsákmányul ejtsen egy gyereket a neten, és egészen más dolog megakadályozni, hogy egy felnőtt férfi vagy nő hozzáférjen a kormányzatok által félretájékoztatásnak minősített véleményekhez."

Minden szuper lesz, ha leszállunk a fékről

Vance a Trump-kormányzat Amerika elsőbbségére vonatkozó programjának megfelelően Kínt is célba vette: bár a mostanában komoly felfordulást okozó kínai DeepSeeket nem nevezte néven, arról beszélt, hogy a megfigyelőrendszerektől az 5G-s berendezésekig mindenki ismeri a tekintélyelvű rezsimek által támogatott és exportált, olcsó technológiát. Az ilyen partnerségekkel szerinte az jár, hogy a megrendelő egy autoriter hatalomhoz láncolja a nemzetét, ami "be akar szivárogni, be akarja ásni magát és át akarja venni az információs infrastruktúra irányítását".

Ezekről az üzletekről szólva felidézte a Szilícium-völgy régi bölcsességét, miszerint ha valaki ingyen kap meg egy terméket, akkor abban az esetben ő maga a termék. Az MI-szektor túlzott szabályozásáról ugyanakkor azt mondta, hogy az megölheti az átalakuló iparágat; erre utalva Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy támogatja a bürokrácia csökkentését, bár a bizalomnak továbbra is feltétele lesz a megfelelő szabályozás. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ugyancsak az uniós bürokrácia visszaszorítására és az MI-befektetések növelésére tett ígéretet.

A Reuters beszámolója azt is kiemeli, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem írt alá a párizsi esemény inkluzív és fenntartható mesterséges intelligenciáról szóló zárónyilatkozatát, amelyhez egyébként több tucat másik országgal együtt Kína is csatlakozott. A hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint az Egyesült Államok politikájában innentől nem biztonság lesz az elsődleges szempont, hanem a felgyorsított innováció, mert a biztonságot a szabályozással, ezen keresztül pedig a technológia nyújtotta lehetőségek elszalasztásával azonosítják.

Piaci hírek

Von der Leyen szerint közel sem lefutott ügy az MI-verseny

Az EU újabb 50 milliárd eurót fordít a mesterséges intelligenciával összefüggő fejlesztésekre, és egy olyan európai MI-brand felépítésére törekszik, ami az Unió határain túl is vonzó lehet.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Hirdetés

Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében

A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.