A Párizsban zajló Artificial Intelligence Action Summit csúcstalálkozón JD Vance amerikai alelnök első jelentős politikai beszédét mondta el, mióta a múlt hónapban hivatalba lépett, gazdasági fordulópontnak minősítve a mesterséges intelligenciát. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy éppen egy újabb ipari forradalom rendkívüli kilátásával nézünk szembe, ami "egyenértékű a gőzgép feltalálásával", de soha nem fog megvalósulni, ha a túlszabályozás "elriasztja tőle az újítókat, hogy vállalják az előrehaladáshoz szükséges kockázatokat".
Az Associated Press tudósítása szerint Vance Párizsba és a hétvégén Münchenben tartandó biztonsági konferenciára is azzal az üzenettel érkezik, hogy a Trump-kormányzat biztosítani fogja az ott fejlesztett MI-rendszerek mentességét az "ideológiai elfogultságtól", hogy ne korlátozzák a szólásszabadsághoz való jogokat. Ezzel kapcsolatban az európaiakat is arra figyelmeztette, hogy a mesterséges intelligenciára vonatkozó "masszív szabályozásuk" megfojthatja a technológiát, a tartalmi moderálását pedig "tekintélyalapú cenzúrának" minősítette.
Az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló törvénye és a GDPR adatvédelmi szabályai Vance értékelése alapján végtelen jogi megfelelési kötelezettségeket jelentenek a kisebb cégek számára. Az amerikai delegációt vezető alelnök szerint természetes, hogy ő is biztonságossá akarják tenni az internetet, de "egy dolog megakadályozni, hogy egy ragadozó zsákmányul ejtsen egy gyereket a neten, és egészen más dolog megakadályozni, hogy egy felnőtt férfi vagy nő hozzáférjen a kormányzatok által félretájékoztatásnak minősített véleményekhez."
Minden szuper lesz, ha leszállunk a fékről
Vance a Trump-kormányzat Amerika elsőbbségére vonatkozó programjának megfelelően Kínt is célba vette: bár a mostanában komoly felfordulást okozó kínai DeepSeeket nem nevezte néven, arról beszélt, hogy a megfigyelőrendszerektől az 5G-s berendezésekig mindenki ismeri a tekintélyelvű rezsimek által támogatott és exportált, olcsó technológiát. Az ilyen partnerségekkel szerinte az jár, hogy a megrendelő egy autoriter hatalomhoz láncolja a nemzetét, ami "be akar szivárogni, be akarja ásni magát és át akarja venni az információs infrastruktúra irányítását".
Ezekről az üzletekről szólva felidézte a Szilícium-völgy régi bölcsességét, miszerint ha valaki ingyen kap meg egy terméket, akkor abban az esetben ő maga a termék. Az MI-szektor túlzott szabályozásáról ugyanakkor azt mondta, hogy az megölheti az átalakuló iparágat; erre utalva Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy támogatja a bürokrácia csökkentését, bár a bizalomnak továbbra is feltétele lesz a megfelelő szabályozás. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ugyancsak az uniós bürokrácia visszaszorítására és az MI-befektetések növelésére tett ígéretet.
A Reuters beszámolója azt is kiemeli, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem írt alá a párizsi esemény inkluzív és fenntartható mesterséges intelligenciáról szóló zárónyilatkozatát, amelyhez egyébként több tucat másik országgal együtt Kína is csatlakozott. A hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint az Egyesült Államok politikájában innentől nem biztonság lesz az elsődleges szempont, hanem a felgyorsított innováció, mert a biztonságot a szabályozással, ezen keresztül pedig a technológia nyújtotta lehetőségek elszalasztásával azonosítják.
EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!
Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.
2025.03.18. Symbol Budapest
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak