A Gartner számításai szerint 2020 utolsó negyedévében minden ötödik okostelefont az Apple adta el, ami kényelmesen elég volt az első helyhez. Ilyesmire 2016 óta nem volt példa.

Meglehetősen sok minden történt a mobilpiacon tavaly, amelynek záró periódusa egy történelminek mondható helycserét is hozott. A Gartner legfrissebb jelentése szerint a szektor összességében erős negatívban végzett a koronavírus ellen vívott küzdelemben. 

Vidáman lobog az almás zászló

Úgy tűnik, ha a korábbi években megszokott szeptemberi nagy telefonbemutató át is csúszott októberre Cupertinóban, az ünnepi eladások felfutását ez nem nagyon zavarta meg. Az új 5G-képes iPhone-ok íránti kereslet ugyanis nagyban közrejátszott abban, hogy az Apple közel 80 millió darab készüléket tudott értékesíteni 2020 utolsó három hónapjában. Ez a teljesítmény pedig bőségesen elég volt ahhoz, hogy a prémium készülékeket forgalmazó gyártó egyben a legnagyobb mennyiségben szállító szereplő legyen a szegmensben. Ilyesmire egyébként már volt példa, de egészen 2016-ig kell ehhez visszalapoznunk a naptárban.

A trónfosztáshoz persze szükség volt az eddigi éllovas gyengélkedésére is. Miközben az Apple több mint 10 millió telefonnal tudta megfejelni egy évvel korábbi teljesítményét, a Samsung eladásai a záró periódusban 70,5 millió közeléből 62 millió környékére estek. A 12 százalékos visszaesés elsősorban annak köszönhető, hogy a dél-koreai gyártó középkategóriás termékeit nagyon megszorongatták az erőteljesen nyomuló kínai márkák.

Utóbbiak közé viszont nem sorolandó a Huawei. Az amerikai büntetőintézkedésektől szenvedő vállalat zuhanórepülésbe fogott az év végén. A több mint 40 százaléknyi értékesítéscsökkenés pedig azt eredményezte, hogy a cég neve majdnem kicsúszott a legnagyobb öt szállító listájáról is. Ez szintén egy történelmi pillanat, hiszen legutóbb 2013-ban volt olyan negyedéves jelentése az amerikai piackutatónak, ahol a Huawei nem szerepelt az első négy szállító között.

A vége kicsit jobb, de messze nem jó

Ami a teljes piacot illeti, ott az év vége enyhe pozitívumokat hozott a tavaly egészében tapasztalt folyamatokban. A globális pandémia kezdeti szakaszában a szállítási és gyártási nehézségek okoztak problémákat, majd mindezekre rátett egy lapáttal a gazdasági bizonytalanság, ami negatív hatással volt a keresletre.

A Gartner szerint 2020-ban 12,5 százalékkal kevesebb okostelefont értékesítettek a gyártók, mint egy évvel korábban. Ehhez képest valóban jobban hangzik, hogy az októbertól decemberig tartó időszakban "csak" bő 5 százalékkal romlott az eladási mennyiség.

 

Globális okostelefon-piac, 2020/Q4 - Gartner
Infogram

 

Ha a teljes évet nézzük, ott a ranglista is másként alakult. A Samsung ezen a táblázaton képes volt első helyét megtartani, és a Huawei sem esett ki (még) az első háromból. Sok örömre persze nincs ok, mivel a legnagyobb szállítók közül pont ez a két cég szenvedte el a legnagyobb visszaesést (nagyjából 15 és 25 százaléknyit).

A Top5 mezőnyéből egyedül az Apple és a Xiaomi tudott a lefelé tartó szegmensben is növekedni. Cupertino 3,3 százalékkal, míg az agilis kínai gyártó több mint 15 százalékkal adott el több készüléket, mint 2019-ben.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.