2011-ben a dotkom-lufit megelőző időszakhoz hasonló nagyságrendben áramlott a pénz a technológiai és közösségi média vállalkozásokba, többnyire felvásárlások vagy tőzsdei részvénykibocsátások révén.
2011-ben a korábbinál is többet emlegették a dotkom-lufit: egyre több alkalommal elemezték azt, hogy a mostani technológiai növekedés hasonlóan szomorú véget ér-e, mint bő egy évtizeddel ezelőtt. A témáról számos alkalommal írt a Bitport is, és többnyire arra a következtetésre jutott, hogy egyelőre nem kell hasonló folyamatoktól tartani.

A kommentárok többsége is arra hívja fel a figyelmet, hogy a mai kezdő vállalkozásoknak már jóval szigorúbb, üzletileg megalapozott tervvel kell rendelkezniük ahhoz, hogy megnyíljanak a pénzcsapok, és a kezdeti költségek sem túl magasak, köszönhetően például a felhő alapú megoldások. Az e-kereskedelem és az internetes hirdetési piac lényegesen érettebb stádiumban van, mint egy évtizede, így jóval biztosabb bevételeket lehet tervezni.

Tovább nőtt a Google-gömböc A nagy technológiai szállítók cégfelvásárlási kedve továbbra is töretlen, közülük is kiemelkedik a Google, amely 2011-ben történelmének legnagyobb akvizícióját jelentette be a Motorola Mobility 12,5 milliárd dolláros felvásárlásával - igaz, az ügyletet az amerikai versenyhatóság vizsgálata miatt egyelőre nem sikerült lezárni. A gigabevásárlásnak köszönhetően darabra ugyan visszaesett a bekebelezett vállalkozások száma - idén eddig "csupán" 26 céget vettek meg -, de azért még így is 400 millió dollárt költöttek az online hirdetésekkel foglalkozó Admeldre, míg további 151 millió dollárt az étteremkritikákra szakosodott Zagatra.

A Google-höz hasonlóan a Microsoft is egy nagy bevásárlást hajtott végre az idén a Skype 8,5 milliád dolláros átvételével. Bár számos alkalommal cáfolták, továbbra is tartja magát a pletyka a Nokia lehetséges felvásárlásáról, amivel a Microsoft Google/Motorola páros méltó ellenpontja lehetne.

Az év végi összeállítások emellett az Apple szokatlan magatartását emelték ki, amely a gigászi, 81,5 miliárd dolláros készpénzállománya ellenére is tartózkodik a kisebb-nagyobb akvizícióktól. Ebben vélhetően Steve Jobsnak a kezdő vállalkozások vezetőivel kapcsolatos ellenszenve  is közrejátszott, aki szerint a startupok alapítóinak nagy része a gyors meggazdagodásban bízik.

Tovább nőtt a Google-gömböc A felvásárlások mellett idén beindultak a közösségi média vállalkozások tőzsdei részvénykibocsátásai is: a közösségi média vállalkozások közül elsőként májusban a LinkedIn üzleti site ment tőzsdére, amely a részvényárfolyam kezdeti megduplázódását követően ugyan visszaesett, de még mindig a kibocsátási ára felett tudta tartani magát.

A LinkedIn mintegy 6,4 milliárd dollárra taksált értéke jövőbeli várakozásokon alapul, amit a jelenlegi bevételek egyelőre még nem támasztanak alá (a második negyedéves 4,5 millió dolláros profitot követően a harmadik negyedévben 1,6 milliós veszteséget könyvelt el.  Ezzel együtt a több forrásból származó bevételeinek köszönhetően a LinkedIn az egyik legbiztosabb befektetésnek tűnik a közösségi média vállalkozások közül az elemzők szerint.

Az év leginkább várt tőzsdei részvénykibocsátása a Grouponé volt, amelyre az európai pénzügyi válság kitörése miatt egészen novemberig kellett várni. Bár az első nap a legnagyobb közösségi vásárlási site-ot üzemeltető cég részvényei is szép növekedést értek el, néhány hét alatt a kibocsátási ár alá buktak be a papírok. Nem járt jobban a Facebook-játékokról ismert Zynga sem, amely szintén az év végére halasztotta a parkettra menetelt.

A legnagyobb várakozás továbbra is a Facebook lehetséges tőzsdei bevezetését övezi, erre a legfrissebb várakozások szerint jövő áprilisban kerülhet sor, bár Mark Zuckerberg vállalata már eddig sem szűkölködött pénzügyi forrásokban és jelentős vérfrissítéssel vág neki a 2012-es évnek.

Megint pukkan a dotkomlufi?
Motorola Mobility: pontosan mit is vett a Google?

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.