A Google Lunar X Prize (GLXP) versenyére sikeresen gyűjtötte össze egyedüli hazai indulóként a pénzt a Puli Space Technologies. A 30 millió dolláros verseny célja, hogy a csapatok saját űrszondát jutassanak a Holdra, és ott különböző feladatokat végeztessenek el vele.

December közepén még arról írtunk, hogy a Puli csapatának még nem sikerült összegyűjteni a nevezéshez szükséges 50 ezer dollárt. Szerencsére magánszemélyek és cégek jóvoltából remek hajrával mégis összejött a pénz, így a hazai kutatókból álló, eddig csak lelkesedésből dolgozó csapat megkezdheti az érdemi munkát.



Egér a Marson, Puli a Holdon

Van konkurenciaA magyar csapat célja, hogy a 30 millió dollár összdíjazású verseny húsznál is több nevező csapata közül elsőként küldjön a Holdra egy magánerőből épített űrszondát, amely ott, a GLXP kiírásának megfelelően, különböző feladatokat teljesít. Habár a regisztráció csak az Alapítvány formális jóváhagyásával és bejelentésével válik véglegessé, a csapatnak és rajongóinak minden oka megvan feltételezni, hogy rövid időn belül ez is megtörténik.

A csapat sajtóközleményben köszönte meg a lelkesítést és az anyagi támogatást, de továbbra is várják a magyar űripar és tudomány ügyét fontosnak tartó magánemberek, cégek támogatását. Erről és a projekt előrehaladásáról is tájékozódhatnak az érdeklődők a Puli honlapján.

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.