Ha valahol törvényt hoznak az ellen, hogy a munkahelyek kötelezővé tegyék a hozzájuk jelentkezők számára közösségi jelszavaik beszolgáltatását, az azt jelenti, hogy már sokan megkövetelnek ilyesmit. Követendő példa, hogy Kaliforniában mindez mostantól tilos.
Kalifornia kormányzója, Jerry Brown közleményben is bejelentette, hogy két fontos, közösségi médiát érintő törvényt írt alá. Ezek célja, hogy megvédjék a munkavállalókat és diákokat attól, hogy munkaadóik vagy oktatási intézményeik minden szinten kémkedhessenek utánuk Facebookon, Twitteren és egyéb közösségi hálózatokon.

Sok nagy testvér figyel Az mostanra már megszokott gyakorlat, ha egy fejvadászcég, vagy épp maga a munkáltató az állásra jelentkező nevére keres a weben és különféle közösségi oldalakon, hogy így alakítson ki róla részletesebb képet, mielőtt alkalmazásáról dönt. Ehhez viszont sokat segítenek a közösségi oldalak személyiségi jogokat megóvó törekvései, például az a funkció, amellyel hozzászólások, képek és egyebek publikálásakor megadhatjuk, milyen körön kívül ne legyen látható az adott tartalom. Egy munkahelynek alapvetően semmi köze ahhoz, hogyan "viselkedik" egy pályázó a privátszférájában, barátai körében, még akkor is, ha mindezt virtuálisan teszi - az persze más kérdés, ha valaki nem szentel figyelmet a beállításokra és publikusan oszt meg kínos fotókat vagy vállalhatatlan hozzászólásokat.


Jerry Brown kormányzó - "Hé, maga ott! El a kezekkel a Facebooktól!"

Úgy tűnik azonban, hogy sokak számára már nem elég az a lehetőség, hogy a nyilvános közösségi jelenlétet pásztázzák: ugyan a kaliforniai kormányzó irodája szerint a most aláírt két törvény alapvetően megelőző szándékú, több olyan esetről is tudnak, amelyek miatt végül kormányzati szintű lépéshez folyamodtak.

Az egyik ilyen egy michigani tanársegédhez kapcsolódik, aki állítólag valamilyen "nem helyénvaló" képet osztott meg Facebookon, ám csak barátai számára. Egy jótét lélek azonban persze súgott erről munkaadó iskolájának, aki azonnal jelszava átadására, ezáltal minden közösségi tartalmának megmutatására kötelezte az illetőt, aki viszont feljelentette az intézményt a magánszféra megsértéséért. Az iroda szerint több száz hasonló esetet dokumentáltak, és olyan próbálkozásokról is tudomást szereztek, amikor munkáltatók nem elkérték a jelszavakat, hanem "törvénytelen behatolással" próbálkoztak (magyarul megpróbálták feltörni a célszemély közösségi fiókját).

Hasonló törvénytervezet már Washingtonban is felbukkant, bár ezt még nem hagyták jóvá: a Password Protection Act Of 2012 szintén minősített eseteket sorol fel, amikor munkáltató, oktatási intézmény vagy egyéb nem állami szervezet kérése ellenére a polgár nem köteles átadni közösségi jelszavait, és megtilthatja mások számára a hozzáférést fiókjaihoz.

Vigyázz, a fejvadász is megnéz Facebookon!
Aki nincs fent Facebookon, az pszichopata?
Hogyan ne csináljunk céges Facebook oldalt

Trump sokadszor tolja arrébb a TikTok-döntés határidejét

Kezd a rétestésztához hasonló nyúlósságúvá válni a TikTok esetleges egyesült államokbeli kitiltásáról szóló történet. A kínai tulajdonú alkalmazás újabb 90 napot kapott az ügy rendezésére.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.