Az már régóta nem kérdés, hogy Hollywood csak sóvárogva és alulról nézheti azt a gigantikus pénzhalmot, amit a videójáték-ipar termel ki évről évre. Ennek kapcsán azon sem lehet csodálkozni, hogy a két szektor szuperprodukcióinak költségvetésében is a gaming jön ki győztesen. Ugyan a kiadók igyekeznek üzleti titokként kezelni, mennyit áldoznak egy-egy alkotásra, néha sikerül konkrét adatokhoz jutni.
Ez utóbbira szolgáltat példát az Activision gondozásában megjelenő Call of Duty akciójáték-sorozat. A Game File ugyanis egy Amerikában éppen most folyó jogi eljárás anyagai között kiszúrta, hogy említést tesznek a franchise három darabjának fejlesztési költségéről.
A lap által átnézett bírósági beadványban Patrick Kelly, az Activision kreatív vezetője arról nyilatkozik, hogy a 2015-ben kiadott Black Ops III 450 milliót, a 2019-es Modern Warfare 640 milliót, míg a 2020-ban érkező Black Ops Cold War több mint 700 millió dollárt emésztett fel a játék életciklusa alatt. Fontos megjegyezni, hogy ezek csak a közvetlen fejlesztéssel összefüggő költségek, így például a marketingbüdzsé ezen felül terhelte a kiadási oldalt.
A fenti három cím közül ironikus módon pont a legdrágábból sikerült a legkevesebb példányt értékesíteni (kb. 30 millió darabot), miközben a másik két játék egyaránt kényelmesen átlépte a 40 milliós szintet.
Hasonló esetre legutóbb 2023-ban volt példa, amikor szintén egy (rosszul kivonatolt) bírósági beadványból derült ki, hogy a Sony Entertainment nagyságrendileg 200 millió dollárt fordított a 2020-ban PS4-re megjelent The Last Of Us Part II című játéka fejlesztésére.
Toplistás helyezkedés
Ugyan a titkolózások miatt nehéz pontos képet kapni, az elérhető információk alapján a Black Ops Cold War minden idők második legdrágább videójátéka lehet. A vontakozó Wikipedia-lap szerint az élen a Genshin Impact áll, amelyre 2020-as piacra dobásáig ugyan "csak" 100 milliót költöttek, ám a játék azóta évente további 200 milli dolláros befektetést igényel. Az Activision egyébként masszívan felülreprezentált a toplistában, hiszen a hat legdrágább alkotás közül három ehhez a kiadóhoz kötődik.
Összehasonlításképpen: a filmipari gigaprodukciók mezőnyét jelenleg a Star Wars egyik epizódja tartja. A magyarul Az ébredő Erő címen futó, 2015-ben mozikba kerülő rész "potom" 447 millió amerikai dollárból kijött. Azaz az Acitvision a Call of Duty említett három epizódjának minden egyes darabjára többet költött, mint amennyit a Disney áldozott a világ legdrágább filmjére.
(Kép: Call of Duty: Black Ops Cold War / Activision)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak