A böngészőprogramok új generációi áttörést hoznak a dinamikus webes tartalmak megjelenítésében.
Büszkén jelentette a Microsoft március közepén, hogy az első napon 2,4 millióan töltötték le az Internet Explorer (IE) böngésző legújabb, 9-es verzióját.

Egy héttel később azonban a Mozilla Foundation által fejlesztett Firefox látványosan rávert a nagy konkurensre, miután a debütálást követő napon 8,75 millióan csaptak le a 4-es változatra, nem hivatalosan megdöntve az előző széria Guinness-rekordját is. Mindeközben csendben megérkezett a Chrome böngésző 10-es változata is.


Búcsú az XP-től
A különféle béta és RC (release candidate, azaz piacra dobásra jelölt) változatok közül először a Microsoft megoldása érte el a végleges jelzőt. A túlzottan sokáig regnáló, és a végére teljesen elavult IE6, majd a szabványokat felrúgó, lomha IE7 időszakában az egykor egyeduralkodónak számító böngésző részesedése folyamatosan csökkent. Ezt a trendet a Microsoftnak a 2009 márciusában kiadott nyolcadik generációval sem sikerült megállítania. Mindezek következtében a világ számítógépeinek ma már csak 57 százalékán használnak Explorert.

Az új generáció mindent egy lapra tesz fel. Az IE9 ugyanis már csak a Windows 7 és Vista szisztémával kompatibilis, s nem támogatja a ma használatos Windowsoknak még mindig a 60 százalékát kitevő XP-t. Ennek ellensúlyozására, az újabb operációs rendszerek több előnyét kihasználva, nagyobb teljesítményt és látványosabb funkcionalitást ígér. Az egyik új funkcióval például a Windows kezelőfelületébe integrálhatunk egyes weblapokat. Ha mondjuk gyakran használjuk a Facebookot, akkor a közösségi oldalt megnyitott állapotban „letűzhetjük” a rendszer tálcájára, és úgy kezelhetjük, mintha külön alkalmazás volna.

A gyártó a felhasználói élmény kihangsúlyozásával népszerűsíti a böngészőt. A könnyű kezelhetőség mellett a redmondi vállalat kommunikációjának középpontjában a grafikus processzorral támogatott hardveres gyorsítás, valamint az interaktív és multimédiás tartalmak újfajta, látványos felülete áll. Ez utóbbi az úgynevezett HTML5 szabványra épül (ennek lényegét, főbb nóvumait lásd külön).

A ravasz tűzróka A Firefox kissé lelassult, legalábbis ami a fejlesztés ütemét illeti. A negyedik generációs böngészőnek kereken 10 béta változata jelent meg, míg végre elég kiforrottnak érezték a premierhez. A sebesség és a szabványok terén egyaránt sikerült előrelépni, egyebek közt a HTML5-tel is megértik egymást. A felhasználói felület ez esetben is változott, a felső menüsor átalakult, nagyobb teret hagyva a weblapoknak. Sőt, itt is találkozunk – az IE9 említett letűzős megoldásához hasonló – újító elgondolással. Bármelyik böngészőfület „alkalmazáslappá” alakíthatjuk, ezek a fülek a menü bal oldalán csupán egyetlen ikon formájában helyezkednek el. Egy másik apróság a feledékenyeknek segít: ha már sok böngészőfül van nyitva, és ezek egyikének címét kezdjük beírni, akkor a gépelés alatti első hivatkozásban a Firefox figyelmeztet erre, s ide kattintva azonnal válthatunk a kívánt lapra.

Felbukkant egy számítási felhő alapú, automatizált kényelmi szolgáltatás is. A Firefox Sync egy felhasználói fiók regisztrálása után lehetővé teszi, hogy egy távoli szerveren futó megoldás keretében összefésüljük a munkahelyi PC-n, notebookon, otthoni gépen vagy akár mobil eszközön elmentett beállításokat és adatokat. Innentől, ha valamelyik gépünkön új könyvjelzőt vettünk fel vagy bármilyen más változtatást eszközöltünk Firefox alatt, könnyen szinkronizálhatjuk az adatokat.

A sok újdonság mellett a Mozilla pár nappal a negyedik generáció elindítása után bejelentette azt is, hogy az eddigi toporgás helyett turbó fokozatra kapcsol a fejlesztés. A Firefox 5-öt már június 21-én, a Firefox 6-ot pedig már augusztus közepén megjelentetnék egy újfajta frissítési és validálási módszer alkalmazásával. Ezzel megszűnnek a számolatlanul kiadott béták.

Tuning verda Google böngészője mindössze három éve jelent meg, mégis, a Chrome immár a 10. verziónál tart. Bár elterjedtsége még csak 15 százalék környékén jár, a profi webhasználók körében egyre népszerűbb. Az egyszerű, letisztult felületen most nem történt látványos újítás, a Google fejlesztői inkább a motorháztető alatt tuningolják a felhasználó által láthatatlan funkciókat, az amúgy is szédítő sebesség és a kompatibilitás növelése érdekében. A Crankshaft nevű JavaScript-motor, amely a weblapok betöltésének gyorsaságáért felel, a tesztek szerint 66 százalékkal növelte sebességét, de a Chrome az IE-hez hasonlóan felhasználja a számítógép grafikus processzorának erejét is a különböző grafikai, animációs és videós tartalmak lejátszásának felturbózására.

Firefox 4: mi minden változott?
IE 9: hardveres gyorsítással állítanák meg a zuhanást


Apróbb eltérések mellett a tudás és sebesség terén olyannyira megközelítette egymást a három nagy versenytárs, hogy kis túlzással csupán a gyártói logó és a kezelőszervek elhelyezkedése különböztetheti meg egymástól a böngészőiket. Egyedül a Mozilla dokumentálja folyamatosan a letöltések számát, lapzártánkig több mint 90 millióan „szavaztak” a Firefox 4-re. A böngészők valódi, használat alapján mért részesedésére viszont legalább április végéig várni kell, mivel a legfontosabb elemzők (például a Statcounter vagy a Net Applications) csak havonta frissítik a statisztikáikat.

(A cikk a Figyelő 2011/16. számában jelent meg.)

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.