Az EU versenypolitikai biztosa kétségeinek adott hangot az Apple és a Samsung globális jogi csatározásával, illetve annak versenykorlátozó természetével kapcsolatban.
Az Apple és a Samsung szabadalmi csatározása összesen tíz országban zajlik húsznál is több ügyben. Ennek eredményeképpen a dél-koreai gyártó már kénytelen volt felfüggeszteni Galaxy Tab táblagépének forgalmazását Németországban, míg a Samsung Ausztráliából próbálta meg kitiltatni az iPhone 4S-t. A mobilipari ámokfutásnak persze más szereplői is vannak: az Apple például hasonló küzdelmet folytat a tajvani HTC-vel és a Motorolával is.

Nagy lehet a tét Az Európai Unió versenypolitikai biztosa, Joaquin Almunia most az Európai Parlamentben beszélt a rivális termékek forgalmazásának ellehetetlenítéséről, ami szerinte könnyen a verseny elfojtására tett kísérletnek tűnhet. Az Európai Bizottság már korábban részletes tájékoztatást kért az Apple és a Samsung képviselőitől, amit egyelőre nem kapott meg. Joaquin Almunia a Reuters kérdésére elmondta: a két vállalat marakodása csak egyike az IT ipar hasonló ügyeinek, de jól szemlélteti, hogy a szabadalmi jog vagy a szabványosítás milyen lehetőségeket ad a visszaélésekre.

Bár az EB még formálisan sem ítélt valamelyik fél javára, az uniós vizsgálat tétje igen nagy lehet, hiszen a cégek akár éves bevételük 10 százalékára rúgó büntetést is kaphatnak - itt ráadásul nem az Európában, hanem a globálisan szerzett bevételekről van szó. Az pedig, hogy az Unió nem szívbajos egy-egy rekord bírság kiszabásakor, már a Microsoft 2008-as, 899 millió eurós büntetésekor is kiderült.

Az EU eltörölné a távközlési különadót
Rendeletben regulázza a szolgáltatókat az NMHH

Eddig egyébként az sem volt jellemző, hogy az illetékes EU-biztos nyilatkozatban nevesíti a mobilipar egy-egy szereplőjét: a versenypolitikai biztos szóvivője szerint erre azért került sor, mert az Apple az amerikai bíróságok előtt hivatkozott az uniós vizsgálatra. Amelia Torres szerint igaz, hogy a szabadalmi kérdések az egyes tagállamok saját ügyének számítanak, a különféle gyakorlatokból fakadó versenykorlátozás viszont uniós probléma. A szóvivő felhívta rá a figyelmet, hogy a szervezet már tavaly decemberben közzétette azokat a horizontális irányelveket, amelyekben meghatározta a piaci verseny szereplőinek elvárható viselkedését.

Zajlik az élet Jelenleg az Európai Unió több hasonló vizsgálatot is folytat. Ezek közül van, amelyik felvásárlásokat érint, ilyen volt például a nemrég jóváhagyott Microsoft-Skype akvizíció. Más esetekben az EB a szabványosítás versenykorlátozó hatásaira kíváncsi, mint mondjuk abban a trösztellenes eljárásban, amelynek során azt derítenék ki, hogy hogy európai bankok bizonyos csoportja megkísérelte-e ilyen eszközökkel megakadályozni a versenytársak piaci megjelenését.

A Google online hirdetési és keresőpiaci monopóliumával kapcsolatos vizsgálat még szeptemberben kezdődött, legújabban pedig a HP igyekszik meggyőzni róla az Uniót, hogy az Oracle megpróbálja kiszorítani a hardverpiac egyes területeiről, kihasználva szoftveres erőfölényét.

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.