A Sophos éves jelentése szerint az ágazat különféle okokból ideális célpontot jelent a hekkereknek, akik egyre több támadást intéznek az ott működő intézmények ellen.

A Sophos The State of Ransomware 2024 jelentése alapján az előző évben is érdemben növekedett az egészségügyi intézmények elleni intézett ransomware-támadások száma. A kedden közzétett kutatás szerint az egészségügy egyike volt annak az öt ágazatnak, amelyek a helyzet súlyosbodását lehetett tapasztalni ezen a területen, és a 2022-es 60 százalékkal szemben az előző évet tekintve már az ide sorolt szervezetek 67 százaléka számolt be róla, hogy zsarolóprogramokkal kellett szembenéznie.

Ahogy a jelentés kiemeli, a bűnözők kevésbé kímélik a kritikus közszolgáltatásokat, így a kórházak rendszereit, miután azok zsíros célpontot jelentenek a számukra. Az egészségügyi szervezetek lehetőségeit gyakran korlátozzák az örökölt (legacy) rendszerek, az elégtelen IT-költségvetés, illetve az az igény, hogy a betegellátást előnyben kell részesíteni a kiberbiztonsággal szemben: a Sophos műszaki igazgatója szerint ezeken a helyeken gyakran van szükség nagyon gyors hozzáférésre a digitális információkhoz.

Inkább a pénzük kell, nem az adataik

Ez egyebek mellett azt is jelenti, hogy nem erőltetik például a többtényezős hitelesítést vagy a nagyon hosszú, összetett jelszavakat, amelyek hiánya azonban megkönnyíti a hekkerek hozzáfrését az érzékeny rendszerekhez. Ők a Sophos 14 országban gyűjtött információi alapján az egészségügyi szervezetek elleni támadások 95 százalékában próbálták tönkretenni az adatok biztonsági másolatait, hogy váltságdíj fizetésére kényszerítsék a célpontokat, és a kísérletek 66 százalékában sajnos sikerrel is jártak.

Az egészségügyi ágazatban (hasonlóan az oktatási szegmenshez) ráadásul az is kevésbé valószínű, hogy elkezdjenek alkudozni a váltságdíjak kifizetéséről, és jó eséllyel az átlagosnál magasabb összegeket is hajlandóak átutalni a hekkereknek. Ezzel összefüggésben egyébként érdekes, hogy az EÜ-szervezeteket érintő ransomware-támadások aránylag kevés adatlopást eredményeztek: a Sophos szerint tavaly 22 százalékos rátáról volt szó, szemben mondjuk az IT- és távközlési szektor 53 százalékával.

Részletek a The State of Ransomware 2024 jelentésben »

Biztonság

Az adatközpontok betonjából árad a felhő szén-dioxidja

A Microsoft hiába csökkentette 2020 óta 6,3 százalékkal az energiaigényét, ha adatközpontjai betonjából minden eddiginél több üvegházhatású gáz szivárog.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.