Újra előkerült a "fizetős internet" egyik oldalhajtása: ezúttal a német kormány gondolkozik olyasmin, hogy a keresőcégek és internetes szolgáltatók fizessenek, ha egy publikáció egészét vagy részletét jelenítik meg találataik között.

Az Angela Merkel kancellár és a Kereszténydemokrata Unió által vezetett német kormánykoalíció szóvivője szerint folyamatban van egy új törvénytervezet előkészítése, amely az online tartalomszolgáltatók által közölt cikkek, írások és egyéb szöveges tartalmak védelmét szolgálná. A tervezetről előzetesen kiszivárgó részletek szerint a védelem tulajdonképpen inkább finanszírozást jelentene, ami a jogtulajdonosok szemszögéből természetesen logikus lépés lenne, ám a "szabad internet" fogalmán erőteljes csorba esne.

Hány euró másfél mondat? A tervezet szerint a keresőszolgáltatások, vagy tartalomaggregátorok üzemeltetőinek fizetnie kéne, ha egy más által publikált tartalmat vagy annak akár egy kis részletét is megjelenítik a találatok listájában. Ez tehát többek között azt jelentené, hogy amennyiben valaki "ráguglizik" az Angela Merkel kifejezésre, a Google-nek azonnal fizetnie kéne az összes olyan (német) tartalomszolgáltatónak, akik a találati oldalon megjelennek, hiszen az egyes találatok hivatkozása alatt előnézetként láthatóak a legrelevánsabb mondatok vagy mondatrészek. Nem is beszélve a Google keresőjében nemrég bevezetett fejlesztésről, amely lebegő ablak formájában már rákattintás nélkül is előnézetet ad a hivatkozás utáni oldalról.
 


Eljátszottunk a gondolattal, milyen lenne a Google a törvény után...

A német kiadók, többek között a Német Lapkiadók Szövetsége természetesen azonnal kiálltak az elképzelés mellett. A szakmai szervezet szerint attól, hogy manapság már digitális formában születnek a tartalmak, még ki kell állni az újságok és tartalomszolgáltatók jogaiért, és ezt végre törvény is szabályozná. Az internetes vállalkozások, például tematikus startoldalak, blog- és keresőszolgáltatók viszont felháborodásuknak adtak hangot. Az ellenvélemények szerint mindenkinek egyedileg szíve joga fizetőssé tenni saját tartalmait (mint ahogy ezt egyre több webes magazin vagy akár napilap meg is teszi), a szabadon elérhető oldalak keresése azonban az internet mozgatórugója, ezért egy ilyen törvény egyenesen megbénítaná a web működését.

Törvénybe foglalt öngyilkosság "Egy webes újságnak leginkább az lenne az érdeke, hogy az emberek rátaláljanak az általuk publikált cikkekre, és persze közben megnézzék, lekattintsák az oldalaikon megjelenő hirdetéseket. Ha egy ilyen buta rendelkezés miatt a keresők jóval kevesebb hatékonysággal vezetik el az érdeklődőket a cikkekhez, szépen eltűnnek az olvasóik, és a hirdetési bevételeik - annyit pedig nem hozhat a keresőktől beszedendő netadó, ami ezt kiváltaná" - vélekedett a hír hallatán egy német blogger.

A Google persze óvatosabban, de szintén megfogalmazta ellenérzéseit. Eric Schmidt ráadásul épp az Angela Merkel védnökségével zajló CeBIT kiállításon nyilatkozott a tervezet visszásságairól. A Google elnöke szerint a keresés megsarcolása visszavetné a web működőképességét és hatékonyságát, de Schmidt külön kiemelte azt is, hogy Németországban is jelentős gazdasági tényező az internet, "nem kellene elhamarkodottan tönkretenni mindezt egy ilyen döntéssel". Ugyan ez a válasz nem mondott ki egyértelmű válaszlépéseket, ám egyes elemzők szerint akár a Google szolgáltatásainkak korlátozása is szóba kerülhet, ráadásul az amerikai vállalatnál jóval kisebb aggregátorcégek egy része akár teljesen le is állhat a "jogdíjak" kifizetése helyett.

A tartalomszolgáltatók lobbija nyomán létrejövő tervezetet a hírek szerint idén nyáron terjesztenék a parlament elé, bár addig még kidolgozásra várnak olyan "apró" részletek, mint a fizetési konstrukciók, a jogdíjas tartalmak megjelenésének követésének és mérésének megvalósításáról szóló gyakorlati tervek, és természetesen az árazás is.
 

Egyre több európai portál válik fizetőssé
Hazai együttműködés a webes tartalmak jogi szabályozásáért
CeBIT 2012: óriások, kínaiak és díjnyertes magyarok

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.