A cloud szolgáltatások elsősorban nem technológiai, hanem üzleti modellként működnek, így számos területen, például a munkaerőpiacon is komoly hatásuk lesz – állítja a BCE jövőkutatója.
A globális, felhő alapú IT rendszerek kialakulsa végső soron az informatika teljes virtulizációjához vezethet, ami azonban a vállalkozások alapvető stratégiáját is megváltoztatja, így a cloud szolgáltatásokra az informatikai vetület mellett érdemesebb új üzleti modellként gondolni – olvasható a Budapesti Corvinus Egyetem Jövőkutatás Tanszéke és a WireCorner által kedden közzétett összeállításban. Egy új üzleti modell megszületése és elterjedése általában kihat a globális és regionális szintű vállalatokra, rajtuk keresztül pedig az adott társadalmakra is.

Munkaerőpiaci távlatok A cloud szolgáltatásokhoz szükséges technológia már évtizedek óta létezik, ám az elterjedésükhöz szükséges szélessávú internet csak mostanában vált széles körben hozzáférhetővé. Az elmúlt időszak gazdasági folyamatai ugyancsak kedveztek a felhőnek, hiszen a vállalati szektor az informatikában is kimutatható költségmegtakarítást keres. Valószínű, hogy a felhő alapú, globális szintű komplex IT szolgáltatások és alkalmazások néhány éven belül nemzetközi trenddé válnak, átalakítva a vállalati szektor szereplőinek IT technológiával kapcsolatos üzleti stratégiáját – véli Tyukodi Gergely, aki a Budapesti Corvinus Egyetem doktorandusz hallgatójaként részt vesz az egyetemen működő Jövőkutatás Tanszék projektjeiben.

A cloud előnyei (gazdaságosság, rugalmasság, testreszabhatóság) és korlátai (országonként eltérő jogi szabályozás, biztonság) már-már közismertek. Enyhülnek az egyre nagyobb közvetlen tőkebefektetést igénylő informatikai beruházások terhei, a megtakarítások felhasználásának egyik lehetséges és leginkább megtérülő formája pedig a humán erőforrások fejlesztése lehet. Ezt különösen indokolttá teheti, hogy az informatikai alkalmazások fejlődése és elterjedése egyre magasabb szintű ismereteket feltételez a felhasználók oldaláról.

A felhőalkalmazások komoly fejlődési lehetőséget kínálnak a kis- és közepes vállalkozások számára is, hiszen elérhetővé és megfizethetővé számukra a nagyvállalati szintű informatikai rendszerek és szolgáltatások. Ugyanakkor távlatokat nyit a multinacionális cégek előtt is: ha mondjuk elszórtan, több kontinensen működő fejlesztőközpontokról van szó, az időeltolódást tökéletesen kiküszöbölheti egy globális fejlesztési felhő kialakítása, lehetővé téve a napi 24 órás, folyamatos munkát.

Határtalan munkahely A felhő így új távlatokat nyithat a munkaerő nemzeti és nemzetközi szintű mobilitásának előmozdításában, mivel a jövő munkavállalói nem lesznek rákényszerülve egy adott feladat egy dedikált munkahelyen történő elvégzésére. A vállalkozások sem feltétlenül arra kell majd törekedniük, hogy munkahelyeket biztosítsanak alkalmazottaiknak, mivel fontosabb lehet a megfelelő IT infrastruktúra kialakítása, hogy a feladatokat bárhol, bármikor elvégezhetővé tegyék egy okostelefonon vagy tableten keresztül. Lényeges szempont, hogy olyan országok, régiók kapcsolódhatnak be a nemzetközi gazdasági folyamatokba, amelyeknek eddig nem volt rá lehetőségük.

Az IBM belenézett a kristálygömbbe
Jövőkutatás: 10 újdonság 10 év múlva

Az új típusú munkavégzés helye és ideje sokkal kevésbé lesz koncentrált és meghatározható, amihez a felhő biztosíthatja majd a megfelelő hátteret. A BCE jövőkutatója még azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben a munkaszerződések csupán az elvégzendő feladatokra szorítkoznak majd, figyelmen kívül hagyva annak területi és időbeni meghatározottságát. Ez nem egyenértékű a ma is létező, távmunkában végezhető feladatokkal, mivel azok korlátai sokkal kitapinthatóbbak, és nem fejlődtek új üzleti modellé sem.

Bár a jövő nem látható előre a jelenben lévő bizonytalanságok miatt, Tyukodi Gergely szerint egyes változások azért előre jelezhetők, és könnyen beigazolódhat, hogy a cloud össztársadalmi hatása a kerék feltalálásához lesz hasonló.

Arab MI-cégbe fektet a Microsoft

Redmondnak csillapíthatatlan az étvágya, ha MI-fejlesztésről van szó. Az OpenAI-ba tolt sok milliárd dollár után ezúttal másfél milliárdot áldoz az egyesült arab emírségekbeli G42-re.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.