Újabb felmérés arról, hogy a digitalizációban élen járó szervezeteknél az informatika már folyamatosan szállítja az üzleti eredményeket.

Évek óta mindenki arról beszél, hogy a legfelkészültebb informatikai vezetők már túlléptek az IT rendszerek működtetési feladatain, és arra koncentrálnak, hogy milyen módon fejleszthetik profitközponttá saját szervezetüket, amely közvetett vagy közvetlen módon hozzájárul a vállalat üzleti sikereihez. Másképpen fogalmazva, a CIO munkaköre hagyományosan a rábízott költségvetés optimális felhasználását jelentette, az utóbbi években azonban a pénz elköltése helyett már jellemzően a pénz termelésével kell foglalkoznia.

A Harvey Nash fejvadász és HR-tanácsadó cég a KPMG-vel közös felmérése szerint ez a szemlélet már a CIO-k között is általánossá vált, amennyiben a megkérdezettek több mint háromnegyed része az olyan technológiai projekteket preferálja, amelyek termelik is a pénzt, nem csak viszik. A 108 országban több mint 3,5 ezer CIO és technológiai vezető válaszaira épülő kutatás ebben az évben már 21. alkalommal készült el, a nyáron közzétett anyaggal kapcsolatban pedig a ZDnet kedden közölt rövid riportot a Harvey Nash vezérigazgatójával.

Egyre jobban elmosódó határok

A felmérés főbb megállapításai közé tartozik, hogy a szervezetek közel felénél a meglévő termékek és szolgáltatások, illetve az aktuális üzleti modell jelentős átalakulásával számolnak a következő három év során. A megkérdezettek harmada látja úgy, hogy a mostani feladatkörök legalább 20 százalékát kiváltják az új évtized közepéig a mesterséges intelligencia és az automatizáció eszközei, tízből heten ugyanakkor abban is biztosak, hogy az ennek nyomán megszülető feladatkörök csaknem egészében kompenzálják az elveszett munkahelyeket.

Ennél valamivel konkrétabb dolog, hogy a kutatásban résztvevők majdnem kétharmada már az üzleti oldal felügyelete alá tartozó informatikai költéseket jelzett a saját háza tájáról, ami egyrészt korábban nem létező lehetőséget nyit meg a vállalatok előtt, másrészt viszont növeli a jogi és adatbiztonsági kockázatokat, ha az ilyen döntésekbe nem vonják be az informatikai szervezetet.  Utóbbi esetében egyre nagyobb problémát jelent a munkaerőhiány, háromból ketten folyamatos küzdelemről számolnak be a megfelelő képességű szakemberek leigazolásában, elsősorban a big data és az analitika, a kiberbiztonság és a mesterséges intelligencia területén.

Az már a kiinduló témához kapcsolódik, hogy a két évvel ezelőtti 71 százalékhoz képest az idén már csak a CIO-k 58 százaléka ült a vállalatok igazgatóságában, bár annak megítélése nem változott érdemben tavaly óta, hogy a beosztás milyen érdemi befolyást jelent a szervezeten belül. Ugyanakkaor a Harvey Nash-t irányító Albert Ellis szerint az informatikai vezetőknek meg kell érteniük, hogy az üzleti oldal milyen módon szerez ügyfeleket és hogyan termeli a bevételt, amiből a profit és a növekedés is lesz.

A toborzási szakember szerint azok a CIO-k, akik ezeket az összefüggéeket átlátják, tökéletes egyetértésben dolgozhatnak a vállalatvezetőkkel, különösen, ha az új üzleti modelleket vagy az új munkafolyamatokat és munkakultúrát is érdemben támogatni tudják – ez pedig bérelt helyet jelent a szervezetek legfelsőbb szintű vezetésében. Ebben a felállásban már nem csak a szabályozási környezet, hanem például a befektetéseket ösztönző tényezők ismeretére is szükség van: a figyelem középpontjában mindig a potenciális bevételeknek és a befektetések visszamérhető megtérüésének kell állnia.

A Harvey Nash és a KPMG anyaga a cégek oldaláról is elérhető, ahol a felmérés részletes eredményei mellett ebben az infografikában foglalták össze a fontosabb megállapításokat.

Közösség & HR

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.