Technológiai vezetők mellett még egy korai Facebook-befektető is támogatja a Free Our Feeds kezdeményezést, ami a nyílt forráskódú AT-protokoll segítségével számolná fel a Musk- vagy Zuckerberg-szerű üzletemberek koncentrált ellenőrzését az online közösségi tér fölött.

Nem sokkal azután, hogy a Meta is bejelentette moderációs irányelveinek felégetését, technológiai és nonprofit vezetők csoportja újabb kampányt indított egy új ökoszisztéma felépítésére a "milliárdosok hatalmába kerített" közösségi média alternatívájaként. Bár az teljesen egyértelmű, hogy a hagyományos közösségi platformok tulajdonlása és irányítása milyen koncentrált ellenőrzést tesz lehetővé, a Mozilla Alapítvány ügyvezető igazgatója szerint most első alkalommal az út is világosan látszik az ilyen alkalmazások jövőjének biztosításához, amelyben azok "a kapcsolatteremtés, a kreativitás és az öröm" eszközei lehetnek.

Nabiha Syed a kilenc letétkezelő egyike, aki az első körben 4 millió, hároméves távlatban pedig 30 millió dollár összegyűjtésével és felhasználásával tervezett Free Our Feeds projektet felügyeli. Utóbbi a közösség által vezérelt erőforrásokon és független infrastruktúrán keresztül biztosítaná, hogy "a kockázati tőke és a milliárdosok" ne szerezhessenek felette befolyást. Ahogy közleményükben írják, már "Zuckerberg is fullban nyomja a Muskot", nem szabad hagyni, hogy ilyen figurák irányítsák a "digitális közterületet", a status quo felrázásának lehetőségeként pedig a Blueskyra és a mögötte álló technológiára hivatkoznak.

A Free Our Feeds is arra a nyílt forrású AT Protocolra építve hozna létre egy független infrastruktúrát, amit a feltörekvő Bluesky közösségi hálózat alkalmaz. Ez az interoperabilitásról és a javuló teljesítményről szóló ígéretek mellett lehetővé tenné a hordozható felhasználói fiókokat és az "algoritmikus választást”, a megszokottnál sokkal erősebb kontrollt biztosítva maguknak a felhasználóknak. Lényegében egy olyan általános böngészőt kell elképzelni, ami lehetővé teszi a közösségi platformok közötti váltást, mint ahogy annak szabályozását is, hogy ki milyen adatait teszi láthatóvá vagy bízza rá az egyes szolgáltatókra.

Magától nem fog megváltozni az internet sem

A közcélú alapítvány keretein belül ezt a független infrastruktúrát építenék ki, beleértve egy olyan másodlagos rendszert is, ami tulajdonképpen a hálózaton található összes tartalom indexelésével biztosítaná a fejlesztők és a felhasználók hozzáférését a bejegyzésekhez, még akkor is, ha valaki (akár a Bluesky) korlátozza az adatok elérését. Syed szerint ugyanis egyik kiemelt céljuk a protokollnak a Bluesky-tól független működtetése: minél több érdekelt fél épít rá, annál nagyobb kiegyenlítő erejük van a nagyvállalatokkal szemben, márpedig a közelmúltbeli események rávilágítottak a koncentrált tulajdonlás kockázataira.

Igaz, hogy a Bluesky az X (korábban Twitter) kihívójaként pozicionálta magát, de a Free Our Feeds támogatói szerint az egyre jobban futó társaság befektetői struktúrája ugyanolyan nyomást generál majd, mint a többi kereskedelmi platform esetében. Roger McNamee, a Facebook korai befektetője és későbbi kritikusa, aki ugyancsak beállt a kezdeményezés mögé, a Business Insidernek nyilatkozva elmondta: igen hosszú idő telt el azóta, hogy a Szilícium-völgyben legutóbb megoldottak egy létező problémát, de ez a projekt ritka lehetőséget kínál a közösségi média felépítésének és ellenőrzésének átalakítására.

Azt természetesen a támogatók is elismerik, hogy a 2025 végéig működésbe lépő alapítványi kezdeményezésben komoly kihívásokkal kell majd szembenézniük. Ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a nagy platformokon alapvető változás zajlik, és a felhasználók egyre frusztráltabbak a dolgok alakulásától: az említett digitális közterület tulajdonlása egy változékony, átláthatatlan digitális környezet kialakulásához vezetett, amelyben az emberek milliárdosok személyes döntéseitől függnek. Syed szerint ennél többre is képesek lennénk: "az internetnek nem kell ilyennek lennie, és ha együtt dolgozunk, akkor nem is lesz".

Közösség & HR

Kifogytak volna a felhőszolgáltatók az újításokból?

Az InfoWorld USA-szerte ismert szakértője, David Linthicum szerint ez a helyzet. Túl sokba kerül az innováció, és túl lassan térül meg.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.