Az állampárti üzenetek miatt nem kell aggódni, de a szabályozók máskülönben kiseprűznék a torz ajánlási algoritmusokat vagy a gátlástalan e-kereskedelmi praktikákat.

Az online platformok évek óta tartó regulázása most az internetes visszhangkamrák fenntartását és a felhasználói viselkedés elemzésére épülő e-kereskedelmi praktikákat is célba vette: a kibertér szabályozásáért felelős hatóság vasárnap indított újabb kampányt a szóban forgó gyakorlatok visszaszorítására. Ennek során arra kényszerítené a technológiai szolgáltatókat, hogy dolgozzanak ki módszereket az ilyen algoritmusok ellen, és rájuk nézve is szorgalmazza a "túlságosan homogén tartalom" terjesztésének betiltását.

Az úgynevezett visszhangkamrákat (echo chamber), amelyeket a hatóság a maga részéről "információs gubóknak" nevez, a háttérben futó ajánlási rendszerek tartják fenn és erősítik. A dolog természetesen nem csak a kínai szolgáltatókra jellemző, a lényege pedig a felhasználó elárasztása a saját meggyőződését tükröző tartalommal, tekintet nélkül annak valóságtartalmára. Ez a legjobb esetben is elmélyíti a más véleményen lévők közti szakadékot, ami a társadalom polarizálódásához és a feszültségekek súlyosbodásához vezet.

Az online térben sem lesznek más szabályok

Ahogy a The Register beszámolója is kiemeli, a hatóság így sem fogja bátorítani vagy akár csak eltűrni a kommunista párttal és a szocialista eszmékkel szembeni különvéleményeket, amit érdemes mindig szem előtt tartani, ha az új intézkedések pozitívumait mérlegeljük. Ezzel együtt figyelemre méltó, hogy a kötelezően választható útmutatások között tiltanák például a felhasználók érdeklődési körét feltérképező címkézést, a kártékony információ célzott terjesztését vagy a tartalmi ajánlásokon túlmutató személyes adatgyűjtést is.

Ennek indoklásában persze nem az online platformok közvélemény-befolyásoló hatását, hanem az internetfüggőség kockázatát jelölik meg fő motivációként, de a rendszerek működésének (mondjuk a tartalmak rangsorolásának) átláthatóbbá tételébe így is nehéz lenne belekötni. A hatóság ugyancsak feketelistára helyezi a diszkriminatív árképzést irányító algoritmusokat, amelyek egyre meghatározóbbak a kínai e-kereskedelemben, de a jövőben nem építhetők olyan tényezőkre, mint az életkor, a foglalkozás vagy a fogyasztási szint.

Már az idén sem ez volt a kibertér-szabályozó hatóság első "útmutatása" a technológiai vállalatoknak, amelyek az elmúlt évek tapasztalatai alapján akkor járnak a legjobban, ha szó nélkül elébe mennek a központi elképzeléseknek. Nemrég mi is beszámoltunk róla, hogy a legalább egymillió felhasználóval rendelkező cégeknek évente minimum egy auditon kell majd átesniük, de a közösségi médiát is fazonra nyírják, ahol mások mellett a túlzott gazdagságukkal kérkedő felhasználók is nehéz időszak elé néznek.

Közösség & HR

MI-cárja is lehet Donald Trumpnak

Állítólag az állami apparátus hatékonyságának javításán dolgozó Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak is lesz szava abban, hogy kié legyen a pozíció.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.