Miután júniusban 984 millió dollárnak megfelelő bírságot szabtak ki az Ant Groupra, az Alibaba pénzügyi szolgáltató cégére, és a Tencent online fizetési platformja, a Tenpay is kapott egy 415 millió dolláros csomagot, a kínai jegybank közölte, hogy a sikerült orvosolnia a lényeges problémákat az online platformszolgáltatók pénzügyi üzletágainál. Ezzel befejezettnek nyilvánították az egyes cégekre szabott vizsgálatokat és büntetéseket, hogy a továbbiakban az online vállalkozások általános szabályozására koncentráljanak. A túl nagyra nőtt és egyre önállóbb webes nagyvállalatok ellen akkor már két és fél éve folyt a kormányzati hadjárat, komoly piaci bizonytalanságot és bizalomvesztést eredményezve a befektetők részéről.
Az emlegetett általános szabályozással azonban tényleg nem lassítanak, augusztus elején például kiderült, hogy a személyes adatokat kezelő cégeknek minimum kétévente hatósági auditon kell majd átesniük. Június óta pedig az élő online közvetítéseket (live streaming) is elővették a szerencsejátékok széles körű visszaszorítására hivatkozva, hogy ennek eredményeként a nagy tartalomszolgáltatók, mint a Tencent Music és a Huya, illetve a NetEase által üzemeltetett Cloud Music, eltávolítsák platformjaikról az elemzők szerint illegális szerencsejátékokhoz is használható funkciókat. Ilyenek voltak például a virtuális sorsolások (lucky draw), amelyek a közvetítések népszerűségének növelését célozzák, de állítólag gyakran manupulálták azokat maguk a közvetítők is, összejátszva a felhasználókkal a nyeremények megosztására.
Nem volt elég átrendezniük a kirakatot
A Reuters által idézett adatok alapján a kínai live streaming piac forgalma tavaly 152 milliárd jüan (21 milliárd dollár) körül lehetett, így előre sejteni lehetett, hogy a hivatalos irányvonalhoz való önkéntes igazodás elég komolyan belekarmol majd az érintett cégek üzletébe. Mint kiderült, ez tényleg így történt: a múlt héten közzétett második negyedéves jelentések szerint a Tencent Music és a Cloud Music is a "közösségi szórakoztatásból" származó bevételeinek 24 százalékos csökkenéséről számolt be. Ez elvileg az összes bevételükhöz viszonyítva is kétszámjegyű kiesést jelent, bár a vállalatok a riportokban nem említették a szerencsejátékok elleni fellépést, és nem is válaszoltak az erre vonatkozó kérdésekre.
A hírügynökség ugyanakkor egy névtelenül nyilatkozó cégvezetőt is idéz, aki szerint Kínában már több népszerű streaming- és chatszolgáltató volt kénytelen felfüggeszteni tevékenységét rendőrségi vizsgálatokat követően, most pedig arra számítanak, hogy a szerencsejáték-ellenes fellépés az élő közvetítésekből származó bevétel legalább 20, de akár 70 százalékát is eltünteti majd az egyes platformok kitettségétől függően. A cikkből kiderül, hogy 2020-ban több platform is megszüntette a lottószerű funkciókat a szabályozók nyomására, de később kisebb módosításokkal újabbakat vezettek be, a kínai hatóságok azonban nemzetbiztonsági kockázatként tekintenek a szerencsejátékokban forgó pénzeszközök határokon keresztül való áramlására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak