Az új szabályozás értelmében a legalább egymillió felhasználóval rendelkező cégeknek évente minimum egy auditon kell átesniük.

Tovább erősíti a kontrollt a kibertér felett Peking azzal a héten beharangozott, egyelőre csak tervezet formájában lévő rendelettel, amely a komolyabb felhasználói bázissal rendelkező szolgáltatókat folyamatos ellenőrzésre szorítja.

A nemzeti szabályozó hatóság (Cyberspace Administration of China - CAC) által csütörtökön kiadott anyag alapján a legalább 1 millió ember adatát tároló szolgáltatóknak alá kell vetniük magukat egy, a CAC által kijelölt ügynökség által végzett biztonsági ellenőrzésnek, ha a szóban forgó személyes információkat külföldre továbbítanák.

Az egymilliós küszöb meglehetősen alacsonynak mondható, tekintettel a kínai lakosság nagyságrendjére. Ettől függetlenül az új szabályozás az ennél kisebb szervezeteket sem hagyja teljesen figyelmen kívül. A fentebb említett kijelölt ellenőrző ügynökségnek ugyanis automatikusan értékelnie kell azokat a cégeket, ahol több mint 100 ezer személy adatát, vagy több mint 10 ezer felhasználó érzékeny adatát kezelik.

A Reuters beszámolója szerint a kevesebb mint 1 millió felhasználó adatait kezelő szolgáltatóknak egyébként is legalább kétévente egyszer át kell esniük egy auditon, amellyel kifejezetten a személyes adatok megfelelő kezelését kívánja ellenőrizni a kormányzat.

Egyre szorosabbra zárt retesz

Peking az elmúlt években több látványos intézkedést is hozott a nagy technológiai vállalatok hatalmának, potenciális mozgásterének szűkítésére. Az állampárt a tartalomszolgáltatás kontrollja mellett immár a hatalmas adatvagyon fölötti ellenőrzést is prioritásként kezeli. A rendszer ezeket az adattömegeket nemzeti vagyonnak tekinti, amelyet meg kell védeni a támadásoktól és más visszaélésektől, beleértve a külföldi, állami hátterű akciókat is.

A kormányzat az adatok felhasználásának, illetve országhatáron túli továbbításának ellenörzését több módszerrel is igyekezett megerősíteni. Ennek egyik legmarkánsabb eleme a 2021 végén élesedő kínai GDPR volt. De tervben van például egy "szabadkereskedelmi adatkikötő" felépítése, idén tavasszal pedig úgy módosította a törvényhozás a kémkedés elleni jogszabályokat, hogy az lényegesen kiszélesítette a nemzetbiztonsággal kapcsolatos információk átadásának tényállását.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.