A legnagyobb kína közösségi médiaplatformok május közepén összehangolt fellépésbe kezdtek a luxuséletükkel (vagy annak illúziójával) provokáló influenszerek ellen: a központi kormányzat utasítása nyomán bejegyzések ezreit távolították el, és több tucat felhasználót büntettek meg a kártékonynak minősített értékrend népszerűsítéséért. A Business Insider jelentése szerint intézkedéseket bejelentő platformok közé tartozott a Xiaohongshu, a Douyin vagy a közel 600 millió aktív felhasználóval rendelkező Weibo is, ahol listát tettek közé a szankcionálható online viselkedésekről.
Ilyen például a nem tulajdonolt luxusautók és -ingatlanok megjelenítése valamilyen termék reklámozására, a gyors meggazdagodásról szóló receptek népszerűsítésére vagy az ismertség növelésére. Nem tanácsolják, hogy bárki feltöltsön nagyobb mennyiségű készpénzről vagy bankjegyekkel dobáló emberekről készült felvételeket sem. A kormányzati direktíva nem tiltja ugyan, hogy a gazdagok megosztásaiban megjelenjen a törvényes forrásból származó vagyonuk, a "második generációs udvartartást" (vagyis a szülők pénzéből finanszírozott villantásokat) így is feketelistára tették.
Ilyesmire most tényleg nincs szükségük
Problémásnak ítélik továbbá, ha valaki felhajtást csinál "az alsóbb osztályok túlélésért folytatott küzdelmének eltúlzásával", kiegészítve a platformok korábban már bevezetett korlátozásait a "pénzimádatot" erősítő posztokra vonatkozóan. A BI riportja alapján a mostani lépések újabb szintre emelik az egész iparágat érintő állami kampányt a hatalmas vagyonokra épülő extravagáns viselkedés visszaszorítására. A fiókok letiltását megelőzően egyébként a kibertér felügyeletét végző hatóság már kampányt hirdetett a "személyes médiában tapasztalható, gátlástalan forgalomhajszolás" ellen.
A hatóságok szerint aggasztó módon növekszik az olyan közösségimédia-profilok mennyisége, amelyek hamisan ábrázolják a tulajdonosuk életét, vagy eleve nem létező személyeket mutatnak be az ismertségre törekedve. A lap szerint Hszi Csin-ping kínai elnök "közös jólét programja" utóbb a túlzott vagyonosodás elleni fellépéssé alakult: miután 2022-ben mérték a valaha volt legnagyobb jövedelemkülönbséget a leggazdagabb és legszegényebb kínai városi háztartások között, a korábban felvázolt közös jóléthez egyelőre inkább csak az internetes rongyrázás visszaszorításával sikerül közeledni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak