Az évtized végéig dinamikusan bővül az integrációt segítő megoldások piaca – állítja az IoT Analytics elemzése.

A gyártószektorban továbbra is központi kérdés az IT és az OT integrációja. Az integrációt segítő megoldások (IT/OT szoftverek és hardverek) piaca az évtized végéig átlagosan évi 8,5 százalékkal bővül, állíja IT/OT Convergence Insights című tanulmányában az IoT Analytics piackutató cég. A 2023-ban 720 milliárd dolláros piac várhatóan 2027-ben lépi át az ezermilliárdos határ, az évtized végére pedig elérheti az 1300 milliárd dollárt.

Az adatcsere és a biztonság a középpontban

Az informatikai rendszerek (IT) és az fizikai rendszerek vezérlését biztosító OT (operational technology) integrációjáról, melyet többek között az IIoT (Industrial Internet of Things) és az ipar 4.0 vitt át a köztudatba, az utóbbi időben kevesebb szó esik, de a folyamat halad. A két rendszer konvergenciájának oka nyilvánvaló. Az OT olyan működési adatok tömegét generálja, melyek feldolgozása az üzletkritikus folyamatokat kezelő informatikai rendszerekben magasabb szintre emelheti a gyártóvállalatok hatékonyságát, és általánosságban is javítja a digitális képességeiket.

Az IoT Analytics elemzői szerint az integráció három kulcsterületen lendíthet a cégeken.

● Skálázhatóvá teszi a digitális transzformációs  kezdeményezéseket. A fejlett adatfeldolgozásra, a felhős alkalmazásokra és az IT-s gyakorlati tapasztalatokat felhasználva skálázható és rugalmas OT-infrastruktúrát lehet építeni. Ennek a megközelítésnek a hozadékaként a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat is könnyebb lesz bevezetni.

● Robusztus adatcserét tesz lehetővé az IT és OT között. A két terület kommunikációját segítik például ún. protokollkonverterek, DataOps és IoT-adatintegrációs platformok, és lehetővé teszik, hogy az OT-adatok ne csak a gyártási folyamatban, hanem üzleti szinten is hasznosulhassanak.

● Magasabb szintre emeli a biztonságot. Mivel egyre több OT-rendszer csatlakozik az internethez, azokra is alkalmazni kell az IT-vezérelt kiberbiztonsági szabványokat.

Az ideák és a rögvalóság

Ez az elmélet. A gyakorlatban azonban az integrációnak vannak jelentős akadályai. Például az, hogy alapvetően mások a feladatai és céljai az IT és OT területén dolgozóknak. Az IT például kedveli az agilis működést és az azzal járó gyakori szállítást, míg az OT egyik legfontosabb célja a gyártás folytonosságának a biztosítása a "ne akarjuk megjavítani, ami jól, megbízhatóan működik" elv mentén.

Az ellentétek feloldásának legjobb módja az elemzők szerint az, ha a cégek integrálják a csapatokat, így mindkét oldal jobban átlátja a másik motivációit és eszköztárát, és könnyebben megtalálják a közös pontokat.

De vannak technikai akadályok is. Az ipari rendszerek életciklusa hosszú, nem ritkán a 20 évet is meghaladja, ezért a legtöbb cégnél vannak olyan öröklött (legacy) megoldások, melyeket nem az IT-s integráció szem előtt tartásával fejlesztettek. Ezekből jellemzően hiányoznak az ehhez szükséges kommunikációs interfészek.

A tanulmány szerzői hangsúlyozzák: az IT és az OT integrációja valójában egyinrányú folyamat. Az informatikai koncepciók és technológiák jelentős hatást gyakorolnak az OT működésére, de ez fordítva már kevésbé igaz. Olyan technológiák honosodnak meg az OT-ben, mint az agilis működés vagy a DevOps, a modularitás és az XaaS modellek, a konténertechnológiák és a virtualizáció. Sőt egyes területeken már online piactereket is használnak.

Szintén az IT hatására, pontosabban az integrációt segítendő jelentek meg az OT-ben a magas szintű programozási nyelvek, például a Python.

Az sem független az IT-tól, hogy az OT-rendszerek is egyre inkább adatvezéreltek (automatizáció, valós idejű adatokra támaszkodó szimuláció, digitális ikrek, fizikai folyamatokra vonatkozó előrejelzések stb.).

Az IoT Analytics tanulmánya »

Piaci hírek

A Samsung headsetjén mutatkozik be a Google kiterjesztett valósága

A most bejelentett Android XR platform már a Gemini MI-technológiájára épül, és új korszakot nyitna az immerzív technológiák fejlődésében.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.