A keresővállalat új képjavító algoritmusait gépi tanulással edzették betonkeményre. Megdöbbentő minőségben tudja felskálázni a rossz felbontású képeket.

A média az időről időre megugró – napjainkban éppen 4K-s - felbontás bűvöletében hajlamos elfelejtkezni arról, hogy a weben még mindig jelentős a kisméretű képek aránya. Ezek megjelenítése, pontosabban elfogadható méretben való megjelenítése erősen korlátozott, hiszen nagyításukkal azonnal pixelesedni kezdenek. A zavaró látvány elkerülésére vagy legalábbis kezelésére különböző interpolációs technikák állnak rendelkezésre, de ezek közel sem hozzák azt az élményt, mintha eredetileg a kívánt méretben készült volna kép.

Ezt ismerte fel a Google, és vetette be a területen a 21. század elejének egyik buzzwordjét, a gépi tanulást. Rapid and Accurate Image Super-Resolution, azaz RAISR (Emelő) megoldása fel tudja skálázni a kisebb felbontású képeket nagyobbra, néhány egyszerű algoritmus alkalmazásával. Ezek feladata, hogy az egyébként nem létező pixelek megjelenésével „kitalálja”, milyen színűeknek kellene lenniük a képpontoknak ahhoz, hogy a néző számára a lehető legjobb, az eredetihez lehető legközelebbi vizuális élményt nyújtsák.

Ugyan a Google algoritmusai közel sem az elsők ezen a téren, az eddig alkalmazott technikák sajnos nem tudták előhozni a képek – egyébként nem létező - finom részleteit, pixelessé, vagy legalábbis elmosódottá téve a látványt.

Ez az a pont, ahol a RAISR akcióba lép. A keresőóriás 10 ezernyi képpáron – páronként egy alacsony és egy magas felbontású, egyébként ugyanazt tartalmazó képen - taníttatta az algoritmusokat, hogy olyan szűrőket hozzon létre, melyek a rossz minőségű képet felskálázva közel ugyanazt a látványt adják, mint az eredeti. Az eredmény magáért beszél.
 


Majdnem mindenre jó

A Google reményei szerint a gépi tanulás eszközével képzett algoritmusok fontos szerepet játszhatnak az alacsonyfelbontású kamerák képeinek használhatóbbá tételében. Az akár soktucatnyi kamerából álló megfigyelőrendszerek egy-egy tagja ugyanis olyan alacsony felbontással rendelkezik, ami miatt a lényeges mozgások ugyan jelezhetők, de a finom részleteknek esélyük sincsen felbukkanni.

Ennek jellemzően két oka van. Egyrészt költséghatékonyság szempontjából szeretnek olcsóbb eszközökből építkezni, másrészt az alacsonyabb felbontás kisebb sávszélesség- és háttértár-igényt jelent. Ha viszont a tárolás és továbbítás történhet kis méretekben, a megjelenítéskor viszont az eredetivel közel azonos minőséget produkál a rendszer, az szinte minden tekintetben nyertes helyzetnek tekinthető.

Kivéve persze akkor, ha hitelesített bizonyítékként kellene felhasználni a képi anyagot. Ekkor ugyanis a bíróság előtt nem feltétlenül áll meg egy olyan kép/videó, melynek számos pixele nem lencsék és fényérzékeny szenzorok révén állt elő, hanem digitális utómunkában.

Cloud & big data

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.