Kína ma már messze az elektromos járművek (EV-k) legnagyobb piaca, ahol tavaly már külön-külön és összességében is bőven lepipálták az amerikai és európai szállításokat. Ami azonban azt is jelenti, hogy az öldöklő piaci versenyben tönkrement gyártók is sokkal több felhasználónak okoznak problémákat. A Rest of World riportja szerint már a hivatalos adatok alapján is 160 ezer kínai autótulajdonos fázott rá a szoftveres támogatás hirtelen megszünésére. Az érintett járművek ilyenkor "offline állapotba" kerülhetnek: nem lehet belépni a zárat vagy a légkondit irányító mobil alkalmazásokba, eltűnik a műszerfal kijelzőjéről a töltöttség vagy a futásteljesítmény, és leállhatnak a szórakoztató rendszerek is.
A problémákat itt-ott orvosolják, de a lap arról ír, hogy egyes tulajdonosoknak még a kínai média beszámolói szerint is folyamatos nehézséget jelent az alapvető funkciókhoz való hozzáférés, nem beszélve a biztonsági szempontból is meghatározó jelentőségű frissítésekről. Az elektromos autók olyan mértékben támaszkodnak a különféle felhőszolgáltatásokra, hogy az jogos aggodalmat kelt a járművek hosszabb távú használhatóságával kapcsolatban, különös tekintettel a piac elkerülhetetlen konszolidációjára. A Rest of World szerint az árverseny és az állami támogatások fokozatos megszüntetése miatt több mint 100 kínai EV-gyártó ma már a túlélésért küzd, és 2020 óta több mint 20 cég hagyta el a piacot.
Ebben a sarki szerviz nem segíthet
Közöttük csúcskategóriás autógyártó is volt, de olyan vállalat is fizetésképtelenné vált, amelyeik 2019 és 2022 között körülbelül 100 ezer járművet adott el az alsó árkategóriában. A később esedékes javításoknál ilyenkor a gyári alkatrészekről is le kell mondani, és a kínai szabályozás hiába írja elő a gyártóknak a hardverszállítás és az értékesítés utáni szolgáltatások fenntartását a modellek gyártását követő 10 évig, ha azok szabadalmaztatott szoftverekre és cloud megoldásokra támaszkodnak. Így a problémák akkor is felléphetnek, ha a jármű maga nem hibásodik meg: erről azok a Tesla-tulajok is tudának mesélni, akik fizikai kulcsok híján kizáródtak a saját autójukból a telefonos app kiesésekor.
Bár az nem valószínű, hogy a piac elindul visszafelé az internetkapcsolat nélkül működő autók korszakába, a kínai kormányzat júliusban újabb fogyasztási ösztönzőket volt kénytelen bevezetni mindazoknak, akik benzines autójukat elektromos járművekre cserélnék. A vásárlók azonban egyre komolyabban veszik a gyártók csődjének kockázatait: a Rest of World cikke a legfrissebb kínai eladási adatokat idézi, amelyek alapján 2024 első felében a 20 legnépszerűbb EV-modell közül csak egyet jegyzett startup gyártó, míg a BYD nyolc modellel szerepelt a listán. A cikkben idézett szakértő szerint a hirtelen összeomlások így sem lesznek mindennaposak, de a független cégek egyre nehezebb helyzetbe kerülnek.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak