A korábban többször is letartóztatott tinédzserekről egy londoni bíróság mondta ki, hogy aktív szerepük volt többek között a Samsung, az Nvidia és a GTA játékokat kiadó Rockstar Games rendszerének feltörésében.

Az eddig tudható információk alapján nem tekinthető különösebb meglepetésnek, hogy a héten hivatalos bírósági döntés született arról, hogy a londoni esküdtszék elé álló 18 és 17 éves vádlottaknak közük volt egy sor nagyvállalat informatikai rendszerének feltöréséhez, bizalmas adatok ellopásához és az ezekkel kapcsolatos egyéb bűncselekményekhez. Fontos kiemelni, hogy a két fiatalembert büntetőjogi értelemben nem marasztalták el, mivel kimutatható autizmusuk miatt csak annyi volt az esküdtek dolga, hogy a hekkelésekben játszott szerepüket tisztázzák.

Mindenkit IS betrükköztek

A LapsusS néven ismertté vált bűnbanda egyik vezetőjének tartott, még most is csak mindössze 18 éves Arion Kurtajt 2022-ben kétszer is letartóztatta az angol rendőrség, először januárban, majd márciusban. Óvadék fejében azonban többször is szabadlábra bocsátották, hogy aztán további bűncselekményeket kövessen el.

Kurtajt és társait vádolják többek között a Revolut, az Uber és a Rockstar Games elleni kibertámadásokkal. Utóbbi rendszerének feltörése után került egy éve nyilvánosságra a nagy népszerűségnek örvendő Grand Theft Auto sorozat megjelenés előtt álló legújabb darabjának, a GTA 6-nak a forráskódja, más egyéb titkos anyagokkal együtt.

De a kocsit hivatalosan akkoriban egyáltalán nem vezethető fiatalok férkőztek be például a Microsoft informatikai rendszerébe, mint ahogy bizonyosan ők állnak az Nvidia meghekkelése és a Samsung kompromittálása mögött is. Sőt, Kurtaj vélelmezhetően a londoni rendőrség felhős tárhelyét is feltörte, miután letartóztatták az EE mobilszolgáltatót ért támadással összefüggésben.

Ugyan a cégektől követelt magas váltásgdíjakat általában nem kapták meg a hekkerek, Kurtaj és egy évvel fiatalabb partnere azért így is képes volt pénzzé tenni a megszerzett személyes adatokat. A BBC beszámolója szerint például összesen közel 100 ezer fontnyi kriptopénzt emeltek le öt különböző áldozat tárcájáról, ahol az azonosítási procedúrát SIM-cserés módszerrel játszották ki.

Fiatalos hév

A Lapsus$ tevékenysége több szempontból is eltért más hekkercsoportok működésétől. Egyrészt a csapat láthatóan nem foglalkozott a mostanság igencsak "divatba jött" zsarolóvírusok telepítésével, helyette inkább az adatlopásra, a pusztításra és az információk nyilvánosságra hozatalára koncentráltak.

Sokszor egyáltalán nem bonyolódtak tárgyalásokba a célponttal, hanem azonnal kiteregették a lopott adatokat. A csoport ráadásul - ellentétben a hekkerek többségével - szinte egyáltalán nem akart rejtőzködve maradni. Folyamatosan aktívak voltak nyilvános közösségi csatornákon, ahol például a következő áldozatuk rendszerébe bejutást biztosító belső embereket is nyíltan kerestek.

Biztonság

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.