A Microsoft a héten jelentette be az Azure Quantum Elements platformot, melynek célja a tudományos felfedezések felgyorsítása a nagy teljesítményű számítástechnika, a mesterséges intelligencia és a kvantum számítástechnika egyesítésével. Ennek kapcsán a vállalat elnök-vezérigazgatója, Satya Nadella nem kisebb célt fogalmazott meg, mint hogy a következő 250 év kémia és anyagtudományi fejlődését 25 évbe tömörítsék. Ehhez kapcsolódik az ugyancsak most bemutatott Copilot for Azure Quantum, egy speciális MI-modell, ami a kvantumalapú számításokban és szimulációkban segítené a tudósokat.
Ezzel párhuzamosan a Microsoft saját útitervét is közzé tette egy kvantum-szuperszámítógép megépítéséhez, ami azokon a topológiai qubiteken alapulna, amelyken a cég kutatói már jó ideje dolgoznak. Bár a feladat megoldásáig még jó néhány mérföldkőnek tekintett problámát kell leküzdeniük, a társaság fejlett kvantumtechnológiáért felelős alelnöke szerint megvannak hozzá az alapok, hogy akár 10 éven belül összeálljon egy másodpercenként egymillió kvantumművelet megbízható módon végrehajtó rendszer. Ez lenne ugyanis az a nagyságrend, amellyel az iparág túllépne a zajos, köztes méretű (NISQ) gépeken.
Az teljesen biztos, hogy majd meglátjuk
A Microsoft kutatói tavaly jelentős áttörést értek el a Majorana-fermionokként ismert kvantumrészecsékre alapuló qubitek létrehozásában. Ezek előnye állítólag a hagyományos technikákhoz viszonyított stabilitásuk, de felépítésüket rendkívül nehéznek tartják. A Microsoft azonban már idejekorán elkötelezte magát a technológia mellett, és elért egy alapvető megvalósítási szintet, amelyre támaszkodva túllépne a praktikus tudományos vagy üzleti alkalmazásokhoz nem elég megbízható megoldásokon. Ehhez határoták meg a fenti teljesítményt is, ami billió műveletenként egyetlen meghibásodást engedne meg.
forrás: quantum.microsoft.com
A Microsoft nagyratörő terveire jellemző, hogy az ábrán látható lépések közül épp csak az első jelentősebb állomáson vannak túl a kvantum-szuperszámítógép megalkotása felé vezető úton. Az emlegetett NISQ-korszakból való kilépés egyébként minden jelentős piaci szereplő legfőbb törekvése – legutóbb az Intel Quantum Hardware terveiről számoltunk be egy olyan kutatási ökoszisztéma felépítésére, ami felgyorsítaná a kvantum számítástechnikai fejlesztéseket. Náluk minimum 10-15 évre teszik az első funkcionális kvantumrendszerek megjelenését, és más megközelítést alkalmaznak az erre irányuló, közvetlen próbálkozásokkal szemben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak