Úgy néz ki, hogy a német kormány a titkosszolgálatok határozott figyelmeztetései ellenére jóváhagyja egy német cég mikrocsipeket gyártó létesítményének kínai felvásárlását – számolt be róla csütörtökön kormányzati körökre hivatkozva a Handelsblatt. Az ügylet célpontja a dortmundi székhelyű Elmos, melyet egy svédországi vállalat, a Silex vásárolna meg, utóbbi azonban a kínai Sai Microelectronics 100 százalékos tulajdonában lévő leányvállalataként működik. A megállapodást jelenleg is vizsgálja a német gazdasági minisztérium, és a lap szerint a 85 millió euró értékű megállapodás a biztonsági aggályokkal szemben is zöld utat kaphat. A végleges döntés a következő hetekben várható.
Nem újdonság, hogy egész Európában, de különösen Németországban mennyi problémát okoz, hogy hogy a kritikus infrastruktúrák tekintetében is harmadik országokra, nem ritkán autokratikus államokra támaszkodnak, amelyre a legerősebb példa nyilván az orosz energiától való függőség. A Politico riportja felhívja rá a figyelmet, hogy a mostani jelentések mindössze néhány nappal azután érkeztek, hogy a német kormány szintén zöld utat adott a kínai állami tulajdonú Cosco szállítmányozási óriásvállalatnak, hogy beszálljon egy hamburgi konténerkikötő üzemeltetésébe. Olaf Scholz német kancellár ezzel nemcsak az EU, hanem szövetségi minisztériumok és saját zöldpárti alelnökének ellenkezését is figyelmen kívül hagyja.
Nem tudnak nem üzletelni
A lap szerint az Elmos Németország egyik kisebb fajsúlyú félvezetőgyártója, amely elsősorban az autóipari megrendelőknekszállít csipeket. A társaság a beruházásból származó forrásokat arra fordítaná, hogy feladja saját cikkeinek előállítását, és helyette a szerződéses gyártóktól vásárolt termékeket dolgozza fel. A német kormány hivatalos álláspontja szerint az általa alkalmazott technológia már régi, és így nem is kell a kritikus tudás Kínába való kiáramlására számítani. A német nemzetbiztonság ezzel szemben úgy értékeli a dolgot, hogy nemcsak a know-how elszivárgása miatt érdemes aggódni, hanem amiatt is, ahogy Kína módszeresen növeli csipgyártó kapacitásait.
A Handelsblatt szerint a szövetségi hírszerző szolgálat (BND) nemrég arra figyelmeztetett, hogy Kína szándékosan vásárol stratégiai iparágakat, hogy nyomást gyakorolhasson más országokra, és most is az ügylet blokkolását szorgalmazná. A Politico október elején arról is beszámolt, hogy Scholz már a jövő héten Pekingbe látogat egy üzleti delegáció élén, hogy találkozzon a 20. pártkongresszuson éppen most újraválasztott Hszi Csin-ping kínai államfővel. Ezzel ő lenne a legelső külföldi vezető, aki azóta Kínába látogat, hogy Hszi a korábbi normákkal szemben megkezdte harmadik ciklusát is, a két ország ezen felül januárra kétoldalú kormányközi egyeztetéseket tervez.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak