Újabb képeket közöltek a nevadai Gigafactory építéséről. Hiába lesz a világ legnagyobb akkugyára, a Tesla már a Gigafctory 2 helyét keresi.
Hirdetés
 

Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, a vállalat 5 milliárd dolláros beruházás keretében építi Gigafactory névre keresztelt üzemét Nevadában, ahol hatalmas mennyiségben gyártja majd otthoni és ipari környezetbe szánt, a napenergia hatékony tárolását és felhasználását célzó Powerwall és Powerpack termékeket.

Az óriási üzem a fejlett gyártástechnológia telepítésén túl elsősorban a méretgazdaságosságot célozza meg: a Teslának minél olcsóbban – ebben az esetben egy kilowattórára vetítve 30 százalékkal kedvezőbb áron – kell előállítania az új akkumulátorokat, mert a vonatkozó technológiák elterjedését még mindig a magas költségek akadályozzák a leginkább.

Még el sem készült, már a másodikat tervezik

A Gigafactory földmunkái már 2014 nyarán elkezdődtek, magát az épületet idén januárban kezdték el felhúzni. Az új egység a világ legnagyobb akkumulátorgyára lesz, de 10 millió négyzetlábas (nagyjából 929 ezer négyzetméteres) alapterületével általában véve is a valaha épített legnagyobb ipari létesítmények közé kerül.

A gyárban már jövőre, de legkésőbb 2017-ben elkezdődik a termelés, de a Gigafactory csak 2020-ra éri el maximális kapacitását. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy a 6500 alkalmazottat foglalkoztató üzem akkor már évente 500 ezer elektromos autót lát majd el lítiumion-akkumulátorokkal.

A Panasonic bevonásával megvalósuló beruházás 35 GWh éves gyártókapacitással számol, ami további létesítmények felépítését teszi majd szükségessé. A Powerwall és a Powerpack már a bemutatkozását követő héten 800 millió dollár értékű megrendelést hozott, ami a Teslát vezető Elon Musk szerint azt jelenti, hogy a cég hamar kinövi majd az új üzemet.

A Gigafactory éppen ezért már Gigafactory 1 néven fut, és a hírek szerint a Tesla Japánban keresi a Gigafactory 2 helyét – elsősorban azért, mert a szigetország a Tesla-komponensek második legnagyobb beszállítója az Egyesült Államok után.

Az a fészer a dombon egy Walmart óriásraktár

A Gigafactory fenti látványtervét már korábban közzétették, de a mostanában készített fotók sokkal jobban szemléltetik az akkumulátorgyár méreteit. A Plug In America podcast készítője nemrég közölt képeket a Gigafactory jelenlegi állapotáról, amielyeket a biztonsági intézkedések miatt csak meglehetős távolságból tudott elkészíteni. Az alábbi fotón mégis jól látszanak az arányok, az épülőfélben lévő – és végleges területénél még jóval kevesebbet elfoglaló – üzem mögött a Walmart és a PetSmart szintén hatalmas nevadai disztribúciós központja fekszik:


forrás: Bob Tregilus/Bloomberg

 

Piaci hírek

Megtizedelte magát Európában az X

Az egykori Twitter frissen közzétett, kötelezően elkészítendő átláthatósági jelentése szerint hat hónap alatt több mint 10 százalékkal zsugorodott a havonta aktív felhasználók tábora.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.