Első trösztellenes bírságát kaphatja meg az Európai Uniótól a Meta Platforms – adta hírül a Reuters. A hírügynökség értesülései szerint a többek között a Facebookot és az Instagramot is birtokló közösségi óriás másfél év alatt sem tudta meggyőzni arról az illetékeseket, hogy Marketplace elnevezésű apróhirdetési szolgáltatásának szoros összekapcsolása a Facebook közösségi hálózattal nem csorbítja a tisztességes versenyt.
A szabályozási kérdésekben eljáró Európai Bizottság a versenytársak lehetőségeinek potenciális korlátozásá miatt még 2022 decemberében kezdett hivatalos vizsgálódásba. Az EB szerint a két szolgáltatás összekapcsolásával a Meta tisztességtelen előnyhöz juttatta saját termékét. További vétségként merült fel, hogy a vállalat egyoldalú, tisztességtelen kereskedelmi feltételeket szabott a Facebookon és az Instagramon hirdető konkurens online apróhirdetési szolgáltatások számára.
Mindezért a cég elméletileg akár tavalyi éves forgalmának tizedének, azaz 13,4 milliárd dollárnak megfelelő összegű bírságot is kaphat, de ahogy a Reuters beszámolója is megjegyzi, nem valószínű, hogy a Bizottságnak ennyire vastagon fog majd a ceruzája.
Maga a határozat várhatóan szeptemberben, esetleg októberben születhet meg, mivel a terv az, hogy az eljárásra még az előtt pont kerüljön, hogy a versenyjogi ügyeket vivő Margrethe Vestager novemberben távozik hivatalából.
A hírügynökség értesüléseit az EB részéről nem kommentálták. A Meta ugyanakkor megismételte korábban hangoztatott álláspontját, miszerint gyakorlata nem ütközik semmiféle jogszabályba, a cég pedig kifejezetten "fogyasztó- és versenybarát” fejlesztési politikát képvisel.
A beszámoló végezetül megemlíti azt is, hogy a Meta tavaly azzal próbálta elsimítani a problémát, hogy korlátozta a Marketplace hozzáférését a versenytársak hirdetési adataihoz, ám a jelek szerint ez nem volt elég az uniós versenyhivatal álláspontjának megváltoztatásához.
Számos annak sora...
Bár a most belengetett bírság az első lehet, amit a Meta az EU-tól kap az uniós versenyszabályok megsértése miatt, a két félnek már bőven "terhelt" a múltja, és a folyó eljárások alapján a közeljövő sem tűnik konfliktusmentesnek.
Ami a bírságokat illeti, GDPR-fronton a Meta rögtön a legnagyobb befizetővé avanzsált azzal, hogy tavaly májusban 1,2 milliárd eurós büntetést kapott az EU adatkezelési szabályainak megsértése miatt.
A társaság ellen ugyanakkor számtalan egyéb eljárás is folyik. Ezek közül az egyik legfontosabb az a néhány hete lezárult előzetes vizsgálat, amely arra jutott, hogy a Meta megsérti a digitális piacokat szabályozó keretrendszer, a DMA rendelkezéseit. A Bizottság szerint a szabályozás szemléletével nyíltan szembe megy a cég EU-ban bevezetett modellje, miszerint csak abban az esetben tartózkodik a személyes adatok reklámcélú és egyéb üzleti felhasználásától, ha az adott felhasználó hajlandó előfizetői díjat fizetni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak