Itthon is egyre több cégnél térnek át a mobil eszközök használatára, amit viszont még nem nagyon szabályoznak.
A közép-kelet-európai vállalatok is egyre inkább a termelékenységet és a versenyképességet növelő tényezőként tekintenek az üzleti környezetben használt mobil eszközökre. Ez pedig újabb távlatokat nyithat meg a mobilkészülékek céges használatát könnyítő, biztonságát növelő megoldások szállítói számára – állapítja meg az IDC egyik legutóbbi régiós elemzése.

A régióban is egyre kelendőbbek a mobil üzleti applikációk

A mobil munkaerő a közép-kelet-európai országokban is egyre bővül, az itt tevékenykedő cégek fokozatosan kialakítják a mobil eszközök használatára vonatkozó szabályozást, egyre több itteni vállalat vásárol úgynevezett mobility management megoldásokat (EMM) és általában is növekszik a mobil applikációk iránti kereslet.

A témával kapcsolatban az amerikai pickutató és elemző cég nemrégiben készített felmérést, amelyhez cseh, lengyel, magyar és román vállalkozásokat kérdeztek meg. A kutatás szerint a mobilitási stratégia megalkotásában Románia jár az élen, ott a cégek 36 százalékának van már szabályozása arra, hogyan használhatják mobil eszközeiket a munkavállalók, a többi ország felzárkózóban van ehhez a szinthez.

A régiós országok igen jól állnak az okostelefon-használatban, az idei második negyedévben ugyancsak az IDC kimutatása szerint a térségben eladott készülékek több mint a háromnegyede már ebbe a kategóriába tartozott. Egyre többen használnak munkaeszközként táblagépet is.

Kinek mire kellenek a mobil eszközök?

A mobilitás növelésének a motivációja azonban iparágtól függően eltér egymástól, ezért nem árt a vendoroknak tisztában lenni az ágazatspecifikus elvárásokkal. Néhány iparágban az okostelefonok, táblagépek használatának legfőbb indítéka, hogy távoli helyekről is közvetlen hozzáférést tegyen lehetővé a központi vállalati rendszerekhez. Másoknál inkább az a fő szempont, hogy a mobileszközök bírják az extrém időjárási körülményeket.

A kereskedelemben és a média piacon az IDC tapasztalatai szerint a céges mobilitás hajtóereje a bevétel növelése, miközben ez a szempont jóval kevésbé fontos a közműcégek és az állami vállalatok számára. A pénzintézeteknél, továbbá ugyancsak a kereskedelemben a mobilitást a költségcsökkentés egyik fontos eszközeként tartják számon.

A kutatókat meglepte, hogy a mobileszköz-kezelő megoldások mennyire elterjedtek már nemcsak a régió nagyvállalatai, hanem a kis- és középvállalatok körében is. E tekintetben az elemzők fontosnak tartják megjegyezni, hogy jelentős különbségek vannak a nagy- és kisvállalatok által preferált partnerek között. Míg a megkérdezett vállalatok elsődlegesen a mobilszolgáltatókat tartják a legmegbízhatóbb szállítóknak, a választás második körében már cégmérettől eltérően mások a preferenciák. Az ezer főnél nagyobb cégek alternatívaként inkább rendszerintegrátort választanának, míg a kisebb vállalkozások üzleti mobilitás specialistára bíznák magukat.

Az orosz és a román cégek a legnyitottabbak a BYOD iránt

A biztonság és a megfelelőség jelenti mobilitás szempontjából a legnagyobb kihívást a régiós cégek számára – állapítja meg a jelentés. Ennek megfelelően a szakértők arra számítanak, hogy a térség vállalatai főleg mobil biztonsági megoldásokat vásárolnak.

A felmérés másik érdekes megállapítása, hogy a cseh és a lengyel cégek vonakodnak leginkább attól, hogy szabályozzák a saját eszközök munkahelyi használatát (BYOD-Bring Your Own Device), mivel nem képesek biztosítani a hálózat kívánatos mértékű biztonságát. Oroszországban és Romániában viszont nagyobb az elfogadottsága a BYOD-nak.

Noha a mobil üzleti alkalmazások piaca még meglehetősen éretlen a térségben, a kereslet nagyon gyorsan növekszik. A régiós vállalkozások 38 százalékának vannak ezzel kapcsolatos tervei, vagy már fejlesztett is egy, vagy több mobil applikációt. Az IDC előrejelzése szerint ez a mutató két éven belül elérheti az 50 százalékot. A fejlesztések leginkább a vevői és munkavállalói elégedettséget, illetve a működési hatékonyságot célozzák meg.

Itthon a cégek több mint a fele nyitott a mobil eszközökre

Az elemzés meglehetősen szűkszavúan foglalkozott a magyarországi helyzettel kapcsolatban, ezért más forrásból is igyekeztünk adatokat gyűjteni a témához. A BellResearch által készített Magyar Infokommunikációs Jelentés tavalyi megállapításai szerint itthon a nagyvállalatok közel háromnegyede, a kis- és középvállalatoknak pedig közel a kétharmada teszi lehetővé az okoseszközöknek a céges it-rendszerhez való hozzáférést.

BYOD és a vállalatméret, BellResearch 2014
Create column charts

Ha azonban azt nézzük, hogy van-e hozzá megfelelő szabályozás, illetve valamilyen it-megoldás, akkor a mutatók minden kategóriában jóval szerényebbek. A nagyvállalatok alig 35 százaléka mondhatja el magáról, hogy rendelkezik mobilitási stratégiával. Még rosszabb a helyzet a középvállalatoknál, ahol ugyanez a mutató mindössze 21 százalék. A kisvállalati kör 12 százaléka, míg a mikrovállalkozásoknak alig 3 százaléka teremtett eddig szabályozott környezetet a mobil eszközök céges használatához.

Márpedig az EMM előtt világméretekben is nagy piaci lehetőségek állnak. Egy másik amerikai elemző, a Strategy Analytics szerint az évtized végén az EMM megoldásszállítók már a jelenleginél kétszer nagyobb globális piacon osztozhatnak.
A céges informatikai rendszerek ugyanis a következő öt évben a hagyományos kliens-szerver környezetről fokozatosan állnak át a mobilra. Az EMM-ből származó bevételek 2014-ben 32 százalékot nőttek, megközelítették a másfél milliárd dollárt. Az elemzők a következő évekre további 15 százalékos bővülést jeleznek előre, ennek nyomán a globális piac mérete 2020-ra elérheti a 3,2 milliárd dollárt is.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.