Rengeteg hamis riasztást és nulla találatot produkált New Yorkban az a kísérleti program, amelynek során mesterséges intelligenciával próbálták kiszűrni a fegyvert hordó utasokat a város metrórendszerében.
Hirdetés
 

Úgy fest, mégis igazuk lett azoknak a szakértőknek, akik kritizálták az Evolv nevű startup technológiájának alkalmazását a New York-i mertóvonalakon. A város polgármestere még július közepén jelentette be, hogy összesen 20 állomáson telepítik a cég rejtett fegyverek észlelésére fejlesztett rendszerét, amelyhez Eric Adams polgármester reményeket fűzött: akkori nyilatkozta szerint az új beléptető kapuk globális szinten is megváltoztatják az egész világ közlekedési rendszereit, New York pedig ezúttal is a változások élén járhat majd.

Ebben lehet, hogy igaza lesz, de egyre kevésbé valószínű, hogy a mostani pilot sikere indítaná el a lavinát. A CBS News helyi kiadása a New York-i rendőrség (NYPD) adataira hivatkozva arról számolt be, hogy a kísérleti program során több mint 2700 vizsgálatot végeztek el, ami 118 fals pozitív eredményt és 0 találatot eredményezett. Lőfegyvert egyáltalán nem találtak, és előkerült ugyan 12 darab kés, de az NYPD egyetlen letartóztatásról sem tett említést velük kapcsolatban, így minden bizonnyal leglisan hordott eszközökről volt szó.

Fontos az utazók megnyugtatása is

A rendőrség és a városháza is hangsúlyozta, hogy a program ingyenes volt, és nem kötöttek szerződést a szállítóval sem. A kísérlet eredményeinek értékelése még mindig tart, miközben más cégek hasonló technológiáit is vizsgálják. A próbaidőszak alatt nem történt lövöldözés egyetlen olyan metróállomáson sem, ahol az Evolv technológiát alkalmazták, ami a hatóságok szerint nem csak azért volt lehetséges, mert bicskával nem lehet lövöldözni, hanem azért is, mert a szkennerek felszerelése elrettentő erővel bírt a bűnözőkkel szemben.

Mindezt máshogy értelmezi a Legal Aid Society jogvédő szervezet, ami közleményében objektív kudarcnak nevezi a fenti arányokat: az MI-alapú technológiával fegyvereket ugyan nem sikerült kiszűrniük, de ok nélkül félreállítottak és átvizsgáltak egy csomó utast. A társaság már a program megkezdése előtt is ellenezte a szkennerek használatát az Evolv detektorait övező perekre és vizsgálatokra hivatkozva, most pedig azt reméli, hogy végleg elvetik a kiforratlan technológiát.

A The New York Times egyébként 2022-ben arról írt, hogy a metrón elkövetett erőszak aránylag ritka a 472 metróállomást üzemeltető városban. Annak ellenére, amit egyes szakértők sulykolnak, a lap szerint egymillió utazásra jutott egy erőszakos cselekmény, vagyis a hasonló beruházásokat inkább az utasok percepciója motiválja, mint a tényleges bűnözési ráta.

a kép forrása: evolv.com

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.