A második negyedév közel tízszer annyi elbocsátási akciót hozott a technológiai startupoknál, mint az első. A helyzet a folyó negyedévben sem tűnik csillapodni.

A koronavírus általános elterjedése, azaz 2020 tavasza óta nem látott magasságokba szökött az elbocsátási aktivitás a technológiai startupok körében. A cégek láthatóan nehezen tudnak egyszerre megbirkózni a gazdasági nehezségekkel, a geopolitkai feszültségek jelentette kockázatokkal, illetve azzal a ténnyel, hogy az előbbi problémákkal összefüggésben a befektetők is sokkal óvatosabbá váltak az utóbbi időben.

A témát aktívan monitorozó Layoffs.fyi adatai szerint 2022 második negyedévében több mint kilencszer annyi elbocsátási kampányt regisztráltak, mint az év első három hónapjában. Ez számszerűleg azt jelenti, hogy 31-ről 289-re ugrott az ilyen akciók mennyisége. A képet csak kicsit árnyalja, hogy az érintett munkavállalók száma nem nőtt ennyire drámai módon, de a megszüntetett munkahelyek száma így is megközelítette a 37,5 ezret, miközben év elején 10 ezer alatt maradt ez a mutató.

 

Technológiai startupoknál bejelentett leépítési akciók (kék) és elbocsátott munkatársak (narancs) száma - forrás: Layoffs.fyi

 

Ugyan a fenti adatok még messze vannak a 2020 tavaszán, a pandémia első hullámának idején látott "sokkterápiától", ám túl sok pozitívumot a harmadik negyedév eddig eltelt időszak adatai sem hoztak. Másfél hónap alatt ugyanis már bőven túlszárnyalták a számok a második negyedévben kimutatott szint felét.

A helyzeten nyilván nem sokat segít az sem, hogy a kriptovilág éppen komoly válságban van, ami igen súlyos leépítési akciókkal jár együtt. Elég csupán a Coinbase nyár elején bejelentett masszív karcsúsítását említeni.

A nagyoknál is berántották a féket

A technológiai szektorban ugyanakkor nem csupán a feltörekvő ifjú titánoknál látszik, hogy az élet mostanában nem éppen habos torta. Nagy múltú, tradicionális vállalatok soránál hoztak korlátozásokat, esetleg hirdettek teljes moratoriumot az új munkaerő felvételével összefüggésben.

Legutóbb például a Cisco pénzügyi igazgatójának nyilatkozata kapcsán számoltunk be ilyesmiről, de az amerikai hálózati óriás mellett a Salesforce-nál, a Microsoftnál, az Intelnél, a Metánál vagy az Nvidiánál sem könnyű friss pozícióhoz jutni jelenleg.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.