A kínaiak szerint alkotmányellenes a Huaweit az állami beszerzésekből kizáró törvény, de a szakértők szerint a kereset nem igazán állhat majd meg a bíróságon.

A Huawei ma hajnalban jelentette be, hogy egy texasi bíróságon megtámadja azt a tavaly augusztusban életbe lépett törvényt, amely az amerikai szövetségi ügynökségek és azok partnerei számára megtiltotta a kínai gyártók, így a Huawei és a ZTE termékeinek vagy szolgáltatásainak használatát az informatikai és távközlési rendszerek meghatározó és lényeges komponenseit illetően. A kereset szerint a hivatkozott nemzetbiztonsági kockázatokra a mai napig nem került napvilágra semmilyen bizonyíték, ennek hiányában pedig az alkotmánnyal sem összeegyeztethető az egyes cégek üzleti tevékenységének név szerinti korlátozása.

A Reuters beszámolója alapján a kereset megállapítja, hogy a Huawei eszközei és szolgáltatásai fejlett biztonsági eljárásokon mennek keresztül, nincsenek bennük hátsó kapuk, eltitkolt beépített elemek és más, szándékosanan előidézett sérülékenységek – ilyesmit hivatalosan sehol sem találtak abban a 170 orzágban, ahol jelenleg a kínai szállító termékeit használják világszerte. A Huawei szerint az amerikai kormányzat félrevezeti a közvéleményt, amikor arra a 2017-es kínai szabályozási változtatásra hivatkozik, amely az ottani szervezeteket együttműködésre kötelezi a kínai hírszerzéssel.

Az amerikai-kínai gazdasági iszapbírkózásról már nálunk is kötetekre való anyag gyűlt össze. Legutóbb éppen arról írtunk, hogy az Egyesült Államok a németeket is felszólította a Huawei elleni fellépésre, de a hivatalos berlini álláspont szerint nem megfelelő eszköz egy-egy szállító önkényes kizárása a közcélú hálózati infrastruktúra fejlesztéséből – annak ellenére, hogy az ottani piaci szereplők egy része éppen ezért lobbizik a német kormánynál. A nagy szolgáltatók, élen a Deutsche Telekommal, egyébként a Huawei jelentős ügyfeleinek számítanak; ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az 5G fejlesztések kapcsán globális piacvezetői szerepre törő Huawei a mostani beadványban nagyon szerény képet fest magáról, sőt kifejti, hogy csak kisebb részben származnak közvetlenül tőle azok az eszközök, amelyeken ott díszeleg a logója.

Nem jósolnak nekik nagy jövőt a bíróságon sem

Az amerikai törvényhozásban egyébként február elején jelent meg egy republikánus és demokrata szenátorok által közösen jegyzett törvényjavaslat is, amely kilátásba helyezi a ZTE ellen korábban hozott szankciók megújítását a Trump-adminisztrációval kötött korábbi megállapodások be nem tartására hivatkozva. A vállalat által képviselt konkrét fenyegetésekre itt sem mutattak be bizonyítékokat, az amerikai tisztviselők a kínai szabályozásra hivatkoznak, illetve arra, hogy a kínai vállalatoknak nincsenek megfelelő eszközeik arra, hogy ellenálljanak a pekingi politikai döntéseknek.

A hírügynökség a Huawei mostani keresetével kapcsolatban olyan jogi szakértőket idéz, akik szerint a vállalatnak nem lesz rá sok esélye, hogy sikerre vigye az ügyet a bíróságon. Ez egyrészt a kongresszus jogosítványiból következik, ahol a kínai szállítók kizárásával kapcsolatban meglehetős egyetértés tapasztalható, másrészt az ügyet a Kaspersky Lab tavaly év végi ítéletéhez hasonlítják, amely – bár a texasi bíróságot ebben a tekintetben nem köti az előző döntés – egy nagyon hasonló esetben elmeszelte az oroszok panaszát az állami megrendelésekből való kizárás ellen.

A dolgot még tovább bonyolítja, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium január végén két különböző ügyben is vádemelést javasolt a Huawei Technologies, annak egyes leányvállalatai, illetve a Huawei pénzügyi vezetője ellen. Meng Van-csout, aki mellesleg a cég alapítójának lánya, decemberben tartóztatták le Kanadában az amerikai hatóságok kérésére, amit pedig nem csak heves kínai tiltakozás, de válaszlépések is követtek. Ezek közül a legutóbbi két kanadai állampolgár letartóztatása volt, akiket a héten kínai államtitkok lopásával vádoltak meg.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.