Egy első éves egyetemista MI-alapú hírcsatornájára már a legnagyobb japán médiavállalatok is előfizetnek.

A JX Press nevű, 2008-ban alapított médiatechnológiai vállalkozás 24 alkalmazottal működik Tokióban. A cég két alapvető szolgáltatást kezel: az egyik egy előfizetéses breaking news értesítési rendszer, a Fast Alert, a másik pedig egy ingyenes mobil hírcsatorna, a NewsDigest. A JX Press különlegessége, hogy munkatársainak kétharmada nem újságíró, hanem informatikus mérnök, a cég alkalmazásai ennek ellenére megkerülhetetlenné váltak a japán piacon – olyannyira, hogy a nagy médiaszolgáltatók is igénybe veszik a hagyományos csatornáknál (hírügynökségeknél, hivatalos bejelentéseknél) sokszor gyorsabb rendszert.

Nem csak gyorsabb, de ugyanolyan megbízható

A startup és 2008-ban mindössze 19 éves alapítója a légi közlekedéssel kapcsolatos hírekkel kezdte, de a közösségi médiában felbukkanó információk mesterséges intelligenciára épülő vadászatából és szűréséből mára egy teljesen automatizált hírszolgáltató nőtte ki magát. A Bloomberg beszámolója szerint a Fast Alert rendszere a posztok szövegét és képanyagát elemzi, figyelemmel az olyan részletekre is, mint a szöveges állományokban felbukkanó felkiáltójelek. Ezzel nem csak arra képes, hogy elsőként számoljon be a hazai eseményekről, de a nemzetközi hírekkel is gyakran megelőzi a teljes japán médiát.

Ilyen volt a Kim Dzsongun észak-koreai diktátor féltestvére, Kim Dzsongnam elleni 2017-es merénylet, amelyről a NewsDigest olvasói 38 perccel előbb értesülhettek, mint ahogy az megjelent volna a televíziós híradásokban. Természetesen ahhoz, hogy a rendszer megbízhatóan működjön, az MI-nek a kamu híreket is hatékonyan szűrnie kell – erre a JX Press szerint 99 százalékos hatékonysággal képes.

A Bloomberg példaként a 2016 áprilisában, a japán Kumamoto prefektúrában tapasztalt földrengéseket idézi, amelyek során egy állatkertből elszabadult és lakott területen kószáló oroszlánról szóló képek járták be a közösségi médiát. Ekkor is a Fast Alert és a mögötte dolgozó algoritmusok szúrták ki, hogy a képek Dél-Afrikából származnak, vagyis az oroszlánról szóló hírek teljesen alaptalanok.

Felkeltette a nehézsúlyú befektetők figyelmét is

A NewsDigest már a nyolcadik legnépszerűbb alkalmazás a japán felhasználók között az Apple Store megfelelő szekciójában, és bár ingyenes, a hirdetéseken keresztül kétszer annyi bevételt termel a cégnek, mint a Fast Alert. Ez utóbbit viszont a médián belül használja mindenki, és állítólag nagy befektetési alapok érdeklődnek iránta. A JX Press idén januárban arról számolt be, hogy egyetlen év alatt 613 százalékkal növelte forgalmát, és 2021-re tűzte ki a tőzsdei megjelenést.

A Bloomberg az egyik japán tévé képviselőjét idézi, aki szerint a Fast Alert attól a pillanattól alapvető eszköznek számít a csatornánál, hogy 2016 novembere óta elkezdték használni – a hasonlat szerint akkora a különbség, mintha a tévé hirtelen 100 millió új operatőrt szerzett volna magának. Az MI-rendszer által megbízhatónak ítélt forrásokból ráadásul az algoritmusok készítik el a komplett anyagokat, vagyis a gépi intelligencia nem csak az információ felkutatásában és filterezésében segít, hanem gyakorlatilag meg is írja a közzétett cikkeket.

A szolgáltatásban persze nem csak a legnagyobb erősséget, hanem az egyetlen jelentős bizonytalanságot is maguk a közösségimédia-platformok jelentik: legutóbb az Instagram változtatta meg olyan módon a képek felhasználásnak feltételeit, hogy a JX Press kénytelen volt teljes egészében kivonni a képmegosztó hálózatot a kereséseiből. Mindennek ellenére a startup már olyan támogatókat szerzett magának, mint a Nikkei médiabirodalom vagy a Mitsubishi befektetési ága.

Közösség & HR

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.