Teljesen megfeneklettek a tárgyalások a nagy videójáték-kiadók és a játékokhoz hangjukat (és néha arcukat) kölcsönző hollywoodi színészek között. Bár az immár másfél éve húzódó egyeztetések során számos fontos kérdésben (bérek, munkahelyi körülmények stb.) sikerült megállapodni, a művészek érdekvédelmét ellátó Sag-Aftra sztrájkot hirdetett a mesterséges intelligencia jelentette aggályok nem megfelelő kezelése miatt.
Az előadók elsősorban azért aggódnak, mert a generatív algoritmusok fejlődése immár lehetővé teszi a játékfejlesztőknek, hogy reprodukálják a színészek hangját és megjelenését, miközben az érintettek nem kapnak ezért "tisztességes kompenzációt". Az összesen több mint 2500 színészt képviselő Sag-Aftra ezért "egyértelmű és végrehajtható" megfogalmazást szeretne kicsikarni a stúdióktól, amely garantálná, hogy tagjait nem érheti sérelem az MI etikátlan felhasználása miatt.
Az asztal másik oldalán olyan komoly szereplőket találni, mint az Activision, a Warner Bros és a Walt Disney. A játékipari szervezeteket képviselő szóvivő a fejlemény kapcsán csalódottságának adott hangot, mivel álláspontja szerint az összesen 10 kiadót tömörítő csoport maximális rugalmasságot mutatott a kérdés megnyugtató kezelésére.
Konfliktusos múlt
A történtek már csak azért sem tekinthetők meglepetésnek, mivel a Sag-Aftra már tavaly szeptemberben belengette a sztrájk lehetőségét. A fenyegetést azonban mindezidáig nem követték tettek, mivel a felek az elmúlt időszakban folyamatos tárgyalásban voltak.
A történet és annak kiváltó oka nagyon hasonlít azokhoz az érdekérvényesítő akciókhoz, amit tavaly tartottak az amerikai filmiparnak dolgozó írók és szinészek (utóbbit szintén a Sag-Aftra szervezte). A több hónapig tartó sztrájk végül 1 milliárd dollárnyi plusz javadalmazáshoz és extra garanciákhoz juttatta a tv- és filmművészeket, miközben a kaliforniai gazdaságnak becslések szerint 6,5 milliárd dollárnyi kárt okozott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak