A Duolingo nevű nyelvoktató alkalmazás tavaly, a magyar kiadás megjelenésével vált ismertebbé a hazai felhasználók körében. A játék alapú, ingyenes oktatóprogram a magyarok között is népszerűnek viszonyult, mivel a cég információi szerint a 30 milliós táborhoz 620 ezer hazai nyelvtanuló csatlakozott, akik a közeljövőben akár nyelvvizsgát is tehetnek az app segítségével.
Nyelvvizsga gyorsan, hatékonyan, olcsón
A Duolingo Test Center célja az, hogy aki külföldön szeretne munkát vállalna, vagy csak egyszerűen boldogulni, akkor számukra különösebb anyagi megterhelés nélkül, egy praktikusan, mobil eszközökkel elvégezhető nyelvvizsgát biztosítson. A béta teszt jelenleg is fut, ami teljesen ingyenes, utána az alkalmazás segítségével a vizsgázók egy átlagos nyelvvizsga árának töredékéért, mindössze 20 dollár (kevesebb, mint kb. 5000 Ft) ellenében, mobiljukról, akár otthonról is számot adhatnak angoltudásukról.
A módszer felveti azt a kérdést, hogy miként lehet így valós, a tanuló tudását tükröző tesztet írni. Erről a Duolingo fejlesztői által megalkotott English Proficiency Exam gondoskodik, amit úgy alakítottak ki, hogy megbízható eredményt adjon. A számítógépes adaptív teszt a vizsgázó teljesítményéhez igazodik, a kitöltése – szemben a hagyományos tesztekhez szükséges 2 órával – csupán körülbelül 20 percet igényel, a kérdések pedig ritkán ismétlődnek. Egy vizsgáztató videókapcsolaton keresztül kíséri figyelemmel a folyamatot, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a vizsgázó nem használ tiltott segítséget.
Máris akadnak támogatók
Egy nyelvvizsga módszer akkor ér valamit, ha minél több intézmény elismeri, illetve megfelelő minősítés áll mögötte. A Duolingo vizsgája nem több amerikai egyetemmel folytat előrehaladott tárgyalásokat. A Carnegie Mellon University (CMU), mint első egyetemi partner, a tanulástudomány és az adatelemzés terén világviszonylatban is vezető kutatóival szigorúan vizsgálja majd a Test Center hatékonyságát a kurzusaikra jelentkező, nem angol anyanyelvű tanulók esetében.
Iparági oldalról az alkalmazás első partnere az oDesk.com munkaerő-közvetítő oldal. Az University of Pittsburgh független tanulmánya megállapította, hogy a Duolingo English Proficiency Exam értékelési rendszere stabil, megbízható: az elért eredmények alapjában véve egyezést mutattak a sztenderd angol tesztnek számító TOEFL iBT összpontszámaival.
Az egyértelműség kedvéért: a Duolingo nyelvvizsgája idehaza nem rendelkezik állami akkreditációval, így semmit sem ér a felsőoktatási diplomák megszerzésénél vagy például a nyelvismerethez kötött (köz)alkalmazotti bérpótlék számításánál. Ugyanakkor a munkaadók általában a valós nyelvismeretre kíváncsiak, amelynek megítéléséhez még idehaza sem minden esetben támaszkodnak a magyar állam által elismert minősítésekre.
A Test Center alkalmazás az induláskor egyelőre csak Android platformra, illetve a weben lesz elérhető, az iOS verzió későbbre várható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak