Különösen indokolt a feltételes mód használata. A japán SoftBank nem kér a dologból, a szaúdi állami vagyonalap viszont egy ideje már szívesen növelné részesedését a Teslában.

A Bloomberg értesülései szerint a szaúdi állami vagyonalap is érdeklődik az egyelőre csak tervekben körvonalazódó üzlet iránt, amelynek célja a Tesla részvényeseinek kivásárlása és a cég papírjainak kivonása lenne a tőzsdei kereskedelemből. A Tesla vezérigazgatója, Elon Musk még a múlt héten vázolta egy rövid Twitter-üzenetben, majd a vállalat dolgozóihoz címzett levélben azt az elképzelést, hogy részvényenként 420 dollárt fizetne az erre kapható befektetőknek, a többiek pedig döntésük alapján benne maradhatnak az üzletben, amelyből aztán később is kiszállhatnak és a pénzükhöz juthatnak.

A Tesla ennek alapján ahhoz hasonló modellre váltana, mint amien a SpaceX űrkutató vállalat is működik. Lényeges különbség, hogy az alapító 20 százalék körüli részesedésének megtartása mellett arra törekedne, hogy a zárt körű részvénytársasággá alakuló Teslában ne legyenek meghatározó tulajdonosok. Ez azért is érdekes, mert Musk a Twitteren azt írta, hogy rendelkezésre áll a tervek megvalósításához szükséges tőke – az időközben megjelent kommentárok viszont arra keresik a választ, hogy a veszteséges, tetemes hitelállománnyal és negatív cash-flow-val működő vállalat hogyan finanszírozhatná magát a továbbiakban, és egyáltalán ki lenne hajlandó beszállni egy ilyen üzletbe.

Nem jó irány a twitteres üzengetés

A Bloomberg beszámolója alapján tavaly már folytak ilyen irányú megbeszélések a SoftBank csoporttal, ezek azonban nem vezettek eredményre. A japánok most is világossá tették, hogy nem kívánnak beszállni a tőzsdéről kivonuló Teslába, főleg, hogy a tavasszal magy csomó pénzt fektettek a General Motors autonóm járműveket fejlesztő egységébe. A szaúdi állami vagyonalap, amely jelenleg a Tesla részvényeinek nem egész 5 százalékával rendelkezik, viszont állítólag már Elon Musk augusztus eleji Twitter-bombáját megelőzően tárgyalásokat kezdett az ügylettel kapcsolatban. A legnagyobb nyersolaj-termelő ország érthető módon stratégiai célnak tartja olajfüggő gazdaságának diverzifikálását.

A lap forrásai szerint még javában zajlanak az egyeztetések, és még arról sem született döntés, hogy a szaúdiak bármilyen arányban növelni akarják-e részesedésüket a Teslában. Musk tervéhez mindenesetre 60 milliárd dollár körüli tőkére lenne szükség, amit így sem lenne egyszerű előteremteni. A riportban megszólaló elemző tyúk-tojás problémának nevezi a dolgot, mivel a jelenlegi számok alapján nehéz lesz meggyőzni a befektetőket a Tesla termelékenységének és eredményeinek gyors felfutásáról, amire viszont pont akkor csökkennek tovább a kilátások, ha senki sem nyúl a zsebébe a tőzsdei cégre nehezedő folyamatos eredménykényszer enyhítésének érdekében.

Az üggyel kapcsolatban egyébként a múlt hét óta folyamatosan téma a közösségi média szerepe a tőzsdei cégek kommunikációjában. Bár definíció szerint nem tiltja az ilyen megnyilvánulásokat, az amerikai tőzsdefelügyelet a Reuters szerint nagyon kíváncsi rá, hogy Musk valóban rendelkezett-e az összességében 72 milliárd dolláros üzlethez szükséges forrásokkal, amikor a Twitteren követ dobott a pocsolyába. A vezetői kivásárlások és az ehhez hasonló tranzakciók amúgy is jelentős információs aszimetriát hordoznak a menedzsment és a közrészvényesek viszonylatában; függetlenül a bejelentések megalapozottságától, egy 20-30 karakteres üzenet a közösségi médiában nem mindenki szerint elégíti ki a teljes körű közzététel elvárható követelményeit.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.