Kijöttek a második negyedéves számok, amelyek alapján az Amazon megállíthatatlannak tűnik, a Facebook viszont gödörbe került.

A Facebook részvényei egyetlen kereskedési napon elvesztették értékük majdnem ötöd részét, miután a vállalat tizenegy egymást követő pénzügyi negyedév óta először közölt a piaci várakozásoktúl elmaradó eredményeket. Bár a társaság már tavaly figyelmeztetett rá, hogy növekedésének üteme várhatóan lassulni fog, a jelek szerint ez mégis készületlenül érte a befektetők nagy részét.

Bár a 13,2 milliárd dolláros bevétel több mint 40 százalékos növekedést jelent az előző év megfelelő időszakához képest, és a felhasználók száma is elérte a 2,25 milliárdot, a Facebook-részvények árfolyama egy pillanat alatt akkorát zuhant, amire a cég rövid történetében még nem volt példa.

Ezen a szinten csak jó hírekkel szabad előállni

A probléma a bevételhez arányló működési eredmény csökkenése, ami ebben az esetben 47-ről 44 százalékosra esett vissza a tavalyihozképest, de igazán ijesztőnek a cég pénzügyi vezetőjének előrejelzése bizonyult, amelynek alapján a haszonkulcs néhány év alatt a harminc-valahány százalékos szintre fog beállni.

Ez a Facebook üzleti modelljének helyzetét mutatja abban a változóban lévő gazdasági környezetben, amelyben a vállalatnak egészen új szabályozási feltételekhez kell alkalmazkodnia, és komoly költségekkel kell számolnia a felhasználói bizalom megtartásához is. Az optimistább kommentárok persze "nyilvános önégetésről" is beszélnek, amivel a cég azt akarná elérni, hogy a szabályozók ne szorítsák tovább a prést, amelybe a majdhogynem közellenségnek kikiáltott közösségi hálózat került.

Érdemes megjegyezni, hogy a Facebook ezen az árszinten már számíthat rá, hogy a hosszú távra gondolkodó befektetők is érdeklődést mutatnak majd a papírok iránt, bár a jelenlegi helyzetben nyilván ők is óvatosabbak. Mark Zuckerberg mindenesetre egyetlen nap alatt 15 milliárd dollárt veszített magánvagyonából, a Facebook cégértéke pedig 120 milliárd dollárral csökkent, ami a jövőbeni kilátásoktól függetlenül elég nagy pofont jelent a vállalatnak.

Az Amazonál viszont nagyon megy a szekér

Az Amazon, szemben a Facebookkal, nem tud hibázni, és újra várakozásokon felüli eredményeket közölt, amit a piac 3 százalék körüli árfolyamemelkedéssel díjazott. A társaság az előző negyedévben közel 53 milliárd dolláros forgalmat hozott össze, ami egy hajszálnyival elmaradt ugyan az előzetes becslésektől, emellett viszont történetének legnagyobb negyedéves nyereségéről számolt be.

A mostani 2,4 milliárd dolláros eredmény az elemzői várakozások kétszerese, a tavalyi profitnál pedig majdnem hétszer több. Ráadásul az Amazon a következő három hónapra is ugyanilyen kedvező számokat jelzett, hájjal kenegetve a cég befektetőit.

A vállalat kiskereskedelmi alaptevékenysége is szépen fejlődött, de mindenki a profitközpontként működő AWS eredményeitől van elájulva, ahol a forgalom a másfélszeresére növekedett, az üzemi eredmény pedig közel megduplázódott. Ugyancsak impresszív az egyéb bevételek kategóriája, amely 132 százalékkal több pénzt termelt az előző évihez képest. Ez a szegmens (ahová a hirdetési üzlet is tartozik) összességében még sokkal kevesebbet hoz a kiskereskedelmi vagy cloud szolgáltatásokhoz képest, de a mostani 2,2 milliárd dolláros bevétel már szabad szemmel is látható bázist ad a további növekedéshez.

Ha egyszer megemlékeztünk Mark Zuckerberg tegnapi, 15 milliárd dolláros buktájáról, akkor érdemes vetni egy pillantást az Amazo alapító vezérigazgatója, Jeff Bezos vagyonára is, aki már jó ideje a világ leggazdagabb embere. Az újabb sikeres negyedév után viszon odaadhatjuk neki a "világ nagyon leggazdagabb embere" címet is: a Bloomberg Billionaires Index legfrissebb listáján már 149 milliárd dollár szerepel a neve mellett, amihez képest szinte kiábrándítóan hat a második helyezett Bill Gates 96 milliárdja.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.