A StatCounter júliusi adatai alapján a Linux globális piaci részesedése júliusban elérte a 4,45 százalékot az asztali operációs rendszerek között. Ez természetesen még mindig jóval alacsonyabb az OS X közel 15 százalékához vagy a különböző Windows-kiadások 72 százalék fölötti eredményéhez képest, de az elmúlt 12 hónapot tekintve olyan trend figyelhető meg a Linux fejlődésében, ami a kommentárok szerint egyértelműen jelzi a későbbiekben várható változásokat is.
2023 júliusában a desktop Linux még 3,12 százalékon állt a StatCounter felhasználási statisztikájában, a részesedése pedig nagyából egyenletesen emelkedik. Önálló tételként a Chrome OS-t már az előző év végén megelőzte, és a felfelé ívelő tendenciát a ZDnet elemzése szerint várhatóan támogatják a Windows operációs rendszer változtatásai (beleértve a Windows 10 támogatásának jövőre esedékes megszűnésé) és az Apple egyre nyomasztóbb hardveres költségei.
Ha minden így megy tovább...
A lap felhívja a figyelmet a Steam Deck konzolok és a SteamOS szerepére is a Linux növekedésében, erősítve a felhasználóbarát működést és gyarapítva a nyílt forrású rendszeren játszható játékok számát. Utóbbit hosszú ideje kulcsfontosságúnak tartották (volna) a Linux asztali számítógépeken való elterjedésében, a jelenlegi felállásban azonban a cikk szerint az sem lenne meglepő, ha a StatCounter év végi adataiban a desktop Linux már 5 százalék fölötti részesedéssel szerepelne.
A beszámoló arra is kitér, hogy a Linux piaci részesedésének pontos lekövetése egyáltalán nem egyszerű dolog, mivel ezeknek a rendszereknek a felhasználóira jellemzőbb a tudatosság és a követés elleni lépések alkalmazása – más szóval a Linux-példányok százezrei maradhatnak észrevétlenek a webes forgalomelemzők startisztikáiban. A ZDnet riportja azt sem tartja életszerűtlennek, hogy a Linux akár 2025 harmadik negyedévére utolérje a tavaly november óta gyengélkedő OS X-et.
a kép forrása: store.steampowered.com
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak