Egy felmérés szerint ezzel a módszerrel a vállalatok nagyjából 25 százalékkal csökkenthetik a hordozható személyi számítógépek használatához köthető károsanyag-kibocsátásukat.

Egy nemrégiben publikált munkahelyi fenntarthatósági jelentés komoly lehetőségként jelölte meg a céges laptopok használati idejének kitolását. Az Atos Sustainable Workplace legfontosabb megállapítása, hogy ha a vállalatok a bevettnek tekinthető hároméves ciklusról egy évvel hosszabb csereperiódusra állnának át, az akár 25 százalékkal is csökkenthetné a szervezeteknél az eszközökhöz köthető károsanyag-kibocsátást. A tanulmány szerint ráadásul mindezt a teljesítmény és a felhasználói élmény érdemi romlása nélkül is végre lehetne hajtani.

Sőt, az Atos szakértői szerint a notebookok jó részét ennél sokkal tovább, akár 8-10 évig is munkára lehetne fogni, ami értelemszerűen tovább enyhítheti a környezeti terhelést. Mindez azonban csak az eszközállomány fejlett, adatvezérelt monitorozásával és a gépek szükség szerinti felújításával, az előregedő, elavuló alkatrészek ütemezett cseréjével képzelhető el. A kutatási adatok alapján a nagyvállalati laptopok bő háromnegyedénél mindez járható út, a többi gép pedig pótalkatrészként vagy az alapanyagok újrahasznosításával segíthet csökkenteni a karbonlábnyomot.

További előnye a felvázolt megoldásnak, hogy az Atos által megkérdezett munkavállalók elsöprő többsége (75%) pozitívan fogadná, ha vállalatánál egy eszközt kicsit tovább használnia, amennyiben ez jelentősen hozzájárulna a szervezet fenntarthatósági céljainak eléréséhez.

Valóban jelentős mértékről van szó, hiszen becslések szeirnt a hordozható személyi számítógépekhez köthető karbonlábnyom 79 százaléka azok gyártásánál keletkezik. Egyetlen új laptop előállítása 338 kilogramnyi extra szén-dioxiddal terheli bolygónkat. 

Az érme másik oldala

Elméletben a fenti forgatókönyvvel nagyjából mindenki nyer, hiszen a cégeknek ritkábban kell a zsebükbe nyúlniuk új eszközök beszerzése miatt, csökken a környezeti terhelés, ami ráadásul a szabályozó hatóságok mellett a dolgozók többségénél is jól veszi ki magát.

A valóság azonban ennél összetettebb – hívja fel a figyelmet a Computerworld anyaga. Az amerikai informatikai lap által megszólaltatott szakértők például a Windows 10 közelgő nyugdíjazását említik problémaforrásként. A Microsoft ugyanis csak megfelelő képességekkel bíró gépeknek "engedi meg" a Windows 11 futtatását, ami megkötheti a vállalati döntéshozók kezét. Azok a szervezetek viszont, amelyek maradnak régi gépeken és régi operációs rendszeren, idővel egyre nagyobb összeget kénytelenek fizetni a támogatási időszak kiterjesztésére. Azaz amit az egyik zsebben megspórol a cég, azt a másikban elkölti.

Egy másik megfontolandó szempont, hogy a régi gépek "életben tartása" komoly időt és erőforrásokat igényel a vállalati informatikáért felelős csoporttól, miközben az IT-részlegek jobbára erőforráshiánnyal küzdenek. Arról már nem is beszélve, hogy az informatikusoknak sem feltétlen az a legfőbb álma, hogy laptopklinikát üzemeltessenek. A projekt esetleges kiszervezése pedig csak tovább bonyolíthatja a történetet, ami így extra egyeztetésekkel és költségekkel is járna.

Piaci hírek

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.