Az év végétől csak a Google saját internetes áruházán keresztül lesz lehetőség a telepítésekre.

A Chromium blog múlt heti bejegyzése szerint a gyártó fokozatosan kivezeti a Chrome böngésző bővítményeinek úgynevezett inline telepítési lehetőségét. A Google összes platformjára vonatkozó változtatások lényege, hogy a bővítmények csak a Chrome saját internetes áruházán keresztül érkezhetnek, vagyis a programok harmadik féltől (vagyis a külső weboldalakról) többé nem települhetnek közvetlenül a felhasználók gépére.

A lépést a Google azzal indokolja, hogy az eredeti szándékot, vagyis a telepítések kényelmesebbé tételét már felülírják a potenciális veszélyek, illetve a felhasználói panaszok. A szigorítás tulajdonképpen saját maguktól védené meg a felhasználókat, akik a Chrome áruházban minden, a döntésükhöz szükséges információt elérhetnek, és így sokkal kisebb eséllyel szedik össze a zavaró vagy akár biztonsági kockázatokat rejtő fájlokat.

A változás három lépcsőbe zajlik majd. Első körben csak a bejelentés napját követően megjelent bővítmények inline telepítését tiltják (ez tehát már most is így működik), szeptember 12-étől pedig az összes bővítményre érvényes lesz, hogy a telepítés helyett a Chrome internetes áruházba irányítják a felhasználókat. A harmadik, végső fázis december elején lép életbe, onnantól a Chrome 71-es kiadásával már az API szintjén is megszűnik az inline telepítések lehetősége.

Muszáj lesz megnézni, hogy mit is telepítünk

Az érthetőség kedvéért: az inline telepítések eddig a legtöbb esetben azt a kényelmet jelentették, hogy a máskülönben a Chrome áruházban hosztolt bővítményeket a fejlesztők az áruház felkeresése (tehát az aktuális oldal elhagyása) nélkül kínálhatták fel. Az év végétől erre sem lesz mód, mivel a Google szándéka szerint a felhasználóknak mindenképpen találkozniuk kell a bővítmény működéséről szóló információval.

A bejelentés egy hosszú folyamat végére tesz pontot. A Google a felhasználói interakció nélküli (csendes) telepítések lehetőségét már öt évvel ezelőtt elkaszálta. 2015 májusa óta azokat a bővítményeket is hidegre tette, amelyek nincsenek listázva a Chrome webáruházban, legutóbb pedig idén áprilisban pucolta ki a kriptovaluta-bányász kiterjesztéseket.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

A cég közben többször is világossá tette, hogy a bővítmények nem csak a böngésző funkcionalitását emelik magasabb szintre, de ellenőrizetlenül biztonsági katasztrófákhoz vezethetnek. A Google szerint a Chrome áruházon kívüli programokkal a felhasználók amúgy is sokkal nagyobb százalékban elégedetlenek, mint az ellenőrzésen átesett kódokkal, és ezzel összefüggésben az áruházból telepített bővítmények törlésére is sokkal ritkábban kerítenek sort.

Biztonság

Akkorát ugrott a szerverpiac, amilyet még soha nem láttak

Az IDC történelmi léptékű éves növekedést mért a szegmens idei első negyedéves forgalmában. A lendület nem tart ki végig, így 2025 egészét nézve "mindössze" másfélszeresére hízhat a piac.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.