A Feröer szigeteken elunták a várakozást, hogy a Google Street View végre őket is feltegye a térképre, úgyhogy megoldják a dolgot saját hatáskörben.

A Google eddig még nem jutott hozzá, hogy a Street View (Utcakép) szolgáltatáshoz kapcsolódóan feltérképezze a 18 szigetből álló Feröer útjait, hídjait és töltéseit, ami nyilván az extrém körülmények és az ország nem kifejezetten központi fekvésével vagy jelentőségével magyarázható.

Az ügyben már petíció is idult, hogy rávegyék az amerikaiakat a "világ legszebb tájai" közé sorolt feröeri utak feltérképezésére, a Visit Faroe Islands (praktikusan a helyi turisztikai hivatal) egyik munkatársa pedig elindította a Sheep View 360 nevű, félig komoly, félig a figyelemfelkeltést szolgáló oldalt.

Nagyon jó, oldjátok meg

Ez az első körben azt jelenti, hogy öt birkára 360 fokos kamerát erősítettek, így amikor az állatok össze-vissza mászkálnak a szigeteken, a képeket a megfelelő GPS adatokkal együtt feldolgozzák és feltöltik a Street View-ra. Eddig a sziget 5 települését dolgozták fel a módszerrel, amit az az alábbi videó is bemutat:
 


Feröer amúgy 40 ezer lakosa mellett 80 ezer birkának ad otthont, így bőven akad utánpótlás a Google autóit helyettesítő állatokból. Ezekre valószínűleg szükség is lesz, mert nem úgy tűnik, hogy a Google különösebben ambicionálná a feröeri utcaképeket. A brit Guardian megkeresésére a vállalat nem kommentálta, hogy van-e bármilyen terve a szigetekkel kapcsolatban, de azt megjegyezte, hogy nagyon klassz, amikor valaki saját Street View képeket akar készíteni, és bejelentkezik a céghez a szükséges felszerelések bérlésére.

Az eddigi helyszínek a képre kattintva tekinthetők meg:
 


A birkák felkészítése pedig így néz ki:
 


A Street View globális lefedettsége egyébként korántsem teljes, amit nem csak az infrastrukturális körülményeken, hanem a helyi szabályozások különbségén is múlik, elsősorban a Google adatkezelési gyakorlatával kapcsolatos aggályok miatt. A teljesen kieső országok mellett sok olyan is van, ahol csak az üzleti vagy turisztikai célpontok jelenhetnek meg a Google szolgáltatásában. Így lehetséges, hogy Afrika nagy része mellett a nem, vagy csak részben lefedett területek között találjuk Németország nagy részét, Ausztriát vagy több balkáni országot is – vagyis Feröer még Európa térképén sem az egyedüli vakfolt.

A szolgáltatás ugyanakkor az eddigi 70 ország mellett néhány valóban extrém helyen is megjelent, például az Antarktiszon. A kimaradó régiók közül sokfelé rendelkezésre áll valamilyen Street View alternatíva: a jelentősebbek, például a kínai nagyvárosokat feldolgozó Tencent Maps mellett sorban indulnak (és szünnek meg) a helyi megoldások, még Észak-Koreáról is lehet találni 360 fokos felvételeket.

Közösség & HR

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.